Nowe badania przeprowadzone przez niezależną firmę zajmującą się globalnym bezpieczeństwem wykazały, że 99 procent fałszywych ładowarek Apple sprzedawanych w internecie nie posiada podstawowych testów bezpieczeństwa poinformowało BBC.
Badania zlecone zostały przez brytyjski Trading Standards i podjęte przez specjalistów globalnego bezpieczeństwa. Testy izolacyjne polegające na zastosowaniu wysokiego napięcia do ładowarek, dokonano na urządzeniach zakupionych w internecie z ośmiu różnych krajów w tym z USA, Chin i Australii.
Zgodnie z wynikami, tylko trzy spośród 400 podrabianych ładowarek okazały się mieć odpowiednią izolację w celu zapewnienia ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Leon Livermore, szef wykonawczy Chartered Trading Standards Institute opisał podróbki ładowarek sprzedawane w internecie jako „nieznany podmiot” i zachęca klientów do zakupu towarów elektrycznych wyłącznie od zaufanych dostawców.
To może kosztować kilka złotych więcej, ale towary podrabiane i pochodzące od nieznanych podmiotów mogą kosztować własny dom lub własne życie, czy życie ukochanej osoby” powiedział.
Wcześniej w tym tygodniu, Amazon przyznał się do faktu pogarszającego się problemu z fałszywkami na swojej stronie i powiedział, że walka z podrabianymi produktami jest „głównym celem” w najbliższym czasie. Informacja ta jest następstwem pozwu złożonego przez Apple w zeszłym miesiącu przeciwko spółce oskarżając ją o sprzedaż fałszywych zasilaczy i kabli na stronie Amazon. Apple przeprowadził własne badania i stwierdził, że prawie 90 procent tak zwanych prawdziwych produktów Apple oraz akcesoriów nabytych przez Amazon w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy były w rzeczywistości sfałszowane.
„Podrobione urządzenia elektryczne mogą być złej jakości, a w najgorszych przypadkach niebezpieczne”, powiedział Gillian Guy, dyrektor wykonawczy brytyjskiego Citizens Advice. „Zwróćcie uwagę na znaki ostrzegawcze na podróbkach takie jak błędy w nazwach marki lub logo i sprawdźcie znaki bezpieczeństwa na wtyczkach. – Wszystkich oryginalne elementy elektryczne wytwarzane w Unii Europejskiej powinny mieć na nich oznaczenie CE”
Trading Standards w swoim komunikacie prasowym podał wytyczne, które mają pomóc konsumentom w UE rozpoznać fałszywą ładowarkę, oraz doradzając im, aby sprawdzali rozmiar pinów, szukali oznaczeń regulacji, ostrzeżeń i instrukcji. Ponadto, Biuro Porad Obywatelskich wezwało konsumentów, aby nie przeładowywali urządzeń i nie zakrywali urządzeń podczas ładowania lub korzystania z ładowarki z pękniętą obudową lub postrzępionym kablem.