sobota, 13 lipca

Serwis ArsTechnica cytując rosyjską firmę antywirusową o nazwie „Dr Web”, twierdzi, że trojan Flashback obecnie zainfekował ponad 600 000 komputerów Mac na całym świecie. Liczba ta obejmuje też podobno 274 maszyn „z Cupertino”, co prawdopodobnie oznacza siedzibę firmy Apple.

Według dr Web, 57 procent zainfekowanych komputerów Mac jest zlokalizowanych w USA, a 20 procent w Kanadzie. Warto zauważyć, że Flashback.G nie zainstaluje jeśli obecny jest VirusBarrier X6, lub jeśli są zainstalowane inne programy bezpieczeństwa. O trojanie Flashback jest głośno od 2011, ale to najnowszy wariant trojana zbiera największe żniwo. Flashback poluje na komputery z systemem Mac OS X z niezaktualizowaną Javą. Oracle wydało już w lutym łatkę, ale z jakiegoś powodu Apple dopiero w tym tygodniu udostępniło ją w głównym kanale aktualizacyjnym.

Infekcja najczęściej dokonywana jest przez kod JavaScript, który ładuje do  pamięci komputera złośliwy aplet Java. Według analizy przeprowadzonej przez  Google’a, ów złośliwy kod dystrybuowany jest przez około cztery miliony witryn.

Firma antywirusowa F-Secure opublikowała instrukcje, w jaki sposób użytkownicy mogą określić, czy ich komputery są zainfekowane przez trojana Flashback oraz ręcznie pozbyć się zagrożenia. Instrukcje wymagają wykonywania kilku poleceń w terminalu, więc warto się z nimi zapoznać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx