czwartek, 18 lipca

Unia Europejska ogłosiła osiągnięcie porozumienia w sprawie zniesienia opłat roamingowych dla mieszkańców krajów członkowskich. Rozmowy i SMS-y za granicą mają kosztować tyle, ile w kraju zamieszkania, z transferem danych sprawa jest bardziej skomplikowana.

Program „roam-like-at-home” zakłada, że podróżując po krajach Unii Europejskiej nie będziemy musieli już martwić się o zapłacenie dużego rachunku. Posiadajacy umowy oferujące nielimitowane rozmowy i SMS-y nie powinni w ogóle poczuć różnicy w opłatach – wszystko ma być rozliczane w ramach abonamentu lub wykupowanych pakietów.

Klienci nie będą płacić dodatkowo, jeśli nie przekroczą liczby minut i wiadomości dostępnych w ich planie taryfowym. Korzystający z telefonów na kartę mają płacić za usługi telekomunikacyjne dokładnie takie same stawki, jakie uiszczaliby rozmawiając i wysyłając wiadomości w swoich krajach rodzinnych – limitem będą tu posiadane na koncie środki.

Zdecydowanie bardziej dostępne ma być także korzystanie na terenie UE z mobilnego internetu – także i w tym przypadku korzystający z abonamentu mogą zamknąć się w płaconej co miesiąc kwocie.

Od 15 czerwca 2017 roku przesłanie 1 GB danych ma kosztować 7,7 euro, czyli około 33 złote. W przypadku ofert pre-paid tak kwota będzie pobierana ze środków dostępnych na koncie, klienci abonamentowi mogą liczyć na przesłanie bez dodatkowych opłat ilości danych odpowiadających wysokości taryfy. Jeśli comiesięczne zobowiązanie do operatora wynosi na przykład 50 zł, będąc zagranicą będzie można przesłać około 1,5 GB danych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Stawki hurtowe za przesyłanie danych mają się sukcesywnie obniżać i wynosić:

  • 7,7 euro za 1 GB transferu (od 15 czerwca 2017)
  • 6 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2018 roku)
  • 4,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2019 roku)
  • 3,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2020 roku)
  • 3 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2021 roku)
  • 2,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2022 roku)

Nowe zasady korzystania z roamingu na terenie Unii Europejskiej mają dotyczyć osób, które poza granicami swojego kraju spędzają mniej niż 4 miesiące w ciągu roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lukasz
lukasz
7 lat temu

a dla tych co spędzają wiecej czasu za granicą niż 4 miesiące?

M
M
7 lat temu

dla mnie nic się nie zmieni potrzebuję na wczasach zagranicznych Ok 15 GB internetu,nadal najtańszą opcją pozostaje kupienie karty sim u odpowiedniego operatora w kraju wizyty.

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx