Firma Apple ogłosiła dzisiaj, że wypuszcza aplikację oraz rozpoczyna program Apple Heart Study oparty na ResearchKit, który wykorzystuje czujnik tętna Apple Watch do gromadzenia danych na temat nieregularnego rytmu serca, powiadamiając użytkowników, którzy mogą być dotknięci migotaniem przedsionków.
W ramach badania, jeśli zidentyfikowany zostanie nieregularny rytm serca, uczestnicy otrzymają powiadomienie na swoim urządzeniu Apple Watch i telefonie iPhone, bezpłatną konsultację z lekarzem prowadzącym badania i plaster elektrokardiograficzny (EKG) w celu dodatkowego monitorowania.
„Każdego tygodnia otrzymujemy niewiarygodne listy od klientów o tym, jak Apple Watch wpłynęło na ich życie, w tym o tym, że mają migotanie przedsionków. Te historie inspirują nas i jesteśmy zdecydowani zrobić więcej, aby pomóc ludziom zrozumieć ich zdrowie” – powiedział Jeff Williams, dyrektor operacyjny Apple . „Współpracując ze społecznością medyczną, nie tylko możemy informować ludzi o pewnych stanach zdrowia, ale mamy również nadzieję, że uda im się dokonać postępów w dziedzinie nauki o sercu”.
Aby obliczyć puls i rytm serca, czujniki Apple Watch wykorzystują zielone diody LED migające setki razy na sekundę, a światłoczułe fotodiody wykrywają ilość krwi przepływającej przez nadgarstek.
Apple nawiązał współpracę z Uniwersytetem Medycznym Stanford w celu przeprowadzenia badań.
Chociaż zaburzenia rytmu serca nie zawsze są objawami poważnej choroby, to migotanie przedsionków jest główną przyczyną udaru, która może prowadzić do śmierci. Wiele osób nie doświadcza żadnych oznak swojej dolegliwości, więc często są one niezdiagnozowane.
Niestety program Apple Heart Study jest obecnie dostępny jedynie przez App Store w Stanach Zjednoczonych dla klientów, którzy ukończyli 22 lata i mają Apple Watch Series 1 lub nowszy. Sama aplikacja wymaga iPhone’a z systemem iOS 11 lub nowszym. Być może kiedyś doczekamy się go również w Polsce, choć znając Apple, nieprędko.