piątek, 30 września

Firma Apple ma zostać oficjalnie zbadana przez Komisję Europejską po tym, jak Spotify oskarżył ją o używanie App Store do celowego utrudniania działań innych twórców aplikacji.

Według raportu Financial Times, unijna komisja ds. konkurencji postanowiła wszcząć formalne dochodzenie antymonopolowe w sprawie postępowania Apple „w ciągu najbliższych kilku tygodni” po zbadaniu klientów, konkurentów i innych na rynku.

Spotify w marcu złożył skargę przeciwko Apple do UE, w której twierdził, że producent iPhone’a egzekwował narzucone zasady App Store, które „celowo ograniczają wybór i tłumią innowacje kosztem doświadczeń użytkownika”.

Apple szybko ustosunkował się do oskarżenia, nazywając je „mylącą retoryką” i argumentując, że „Spotify chce wszystkich korzyści bezpłatnej aplikacji, nie będąc darmową”.

Skarga Spotify skupia się na polityce Apple polegającej na naliczaniu 30-procentowej opłaty za zakupy w App Store, co oznacza, że Spotify musi pobierać od obecnych abonentów 12,99 dolarów miesięcznie za swój plan Premium za pośrednictwem App Store, aby otrzymać standardową opłatę w wysokości 9,99 dolarów miesięcznie.

Dyrektor generalny Spotify, Daniel Ek, stwierdził, że taka polityka daje Apple „nieuczciwą przewagę”, ponieważ Spotify nie jest w stanie uczciwie konkurować ze standardową ceną Apple Music za 9,99 dolarów miesięcznie w sklepie App Store.

Alternatywnie, jeśli Spotify zdecyduje się nie pobierać płatności za pośrednictwem App Store, Ek powiedział, że Apple „stosuje szereg ograniczeń technicznych i ograniczających funkcjonalność”. Z czasem obejmowało to również „zablokowanie Spotify i innych konkurentów z usług Apple, takich jak Siri, HomePod i Apple Watch”.

Unia Europejska może zmusić firmy do zmiany praktyk biznesowych, które uznają za niezgodne z prawem oraz nałożyć grzywnę w wysokości do 10 procent globalnego obrotu firmy. Jednak dochodzenia prowadzone przez Komisję Europejską mogą trwać latami, chyba że zaangażowane w spór firmy zaproponują zawarcie prawnie wiążących umów w celu zmiany ich postępowania.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx