wtorek, 28 marca

Transcend StoreJet 100

Transcend jest Tajwańskim producentem pamięci i produktów związanych z magazynowaniem danych od SSD, CompactFlash oraz kart SD do szerokiej gamy pamięci komputerowych.

Marka daje nam również wybór dysków oraz pamięci zewnętrznych skierowanych bezpośrednio dla użytkowników komputerów Mac. Jedne oparte są na szybkiej pamięci flash, a inne wciąż na tradycyjnych dyskach i choć nieco wolniejsze, to tańsze i z większą pojemnością.

StoreJet 100, który trafił w moje ręce to przykład właśnie tego drugiego rozwiązania, aby bardziej odporny na wstrząsy niż większość dysków a to za sprawą twardej gumy i specjalnie skonstruowanej wewnętrznej obudowy. Dodatkowo ma dość sporą pojemność bo aż 2 TB.

img_0031

Model ten posiada jasnoszare, silikonowe wykończenie, które bardzo ładnie komponuje się z naturalnym kolorem aluminium MacBooków. Dysk podłączany jest przez port USB 3.0, a w zestawie dostajemy oczywiście również kabel umożliwiający to połączenie. Niestety producent nie dołącza do dysku żadnego etui służącego do przenoszenia dysku, ale można to wybaczyć w związku z solidną obudową StoreJet’a.

img_0032

Niezwykłym dodatkiem do tego napędu jest przycisk One Touch Auto-Backup umieszczony na przodzie, który został zaprojektowany, aby uprościć tworzenie kopii zapasowych danych na dysku. Aby to zadziałało, trzeba oczywiście najpierw zainstalować dołączone oprogramowanie Transcend Elite, które może wykonywać różne zadania, takie jak kopia zapasowa na żądanie czy zaplanowane jej tworzenie. Inna funkcja dostępna z poziomu oprogramowania Transcend Elite obejmuje synchronizację zakładek, która będzie kopiować zakładki Safari na dysk.

img_0033

Urządzenie zostało poddane przez producenta ocenie wytrzymałości MIL-STD-810F 516.5-Transit Drop. Oznacza to, że powinien on wytrzymać upadek 26 razy na twarde podłoże z wysokości 1,22 m. Nie wierzę, aby jakikolwiek dysk twardy przeżył taki test. Ocena taka wymaga także niezależnej weryfikacji, zanim producent może promować takie uznawane w wojskowości oznaczenie.

Pomimo swojej technologii przechowywania z obracającą się tarczą, dysk twardy StoreJet 100 okazał się stosunkowo szybki w porównaniu z 2,5-calowymi dyskami SATA. W przeprowadzonym teście niemal pusty dysk mógł odczytywać i zapisywać z prędkością ok 130 MB/s, co przekracza 100-110 MB/s jakie osiągają tradycyjne dyski 2,5-calowe 5400 rpm.

diskspeedtest

W trakcie użytkowania, napęd pozostaje praktycznie niesłyszalny. Wszelkie odgłosy są najprawdopodobniej wyciszone przez tłumiącą gumę i silikonową ramkę obudowy zewnętrznej.

Transcend StoreJet 100 jest bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Jego cena przy takiej pojemności to około 550 złotych. Dysk jest dobrze wykonany i powinien służyć doskonale jako bardzo pojemny magazyn danych który można zmieścić w kieszeni.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariol
Mariol
6 lat temu

Czy ja ten dysk mogę podłączyć normalnie pod Windowsa?

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx