piątek, 19 lipca

Aplikacje i funkcje iOS, w tym Skróty, Czas przed ekranem i efekty iMessage, pojawią się na macOS jeszcze w tym roku, po tym jak zostaną zaprezentowane na czerwcowej konferencji Worldwide Developers Conference w czerwcu. Informacje te zostały udostępnione przez Guilherme Rambo z 9to5Mac, który rozmawiał z osobami zaznajomionymi z rozwojem macOS 10.15.

Główną nowością macOS, który ma zostać wypuszczony jesienią, będzie obsługa skrótów Siri. Apple zaktualizował poprzednią aplikację Workflow dla systemu iOS, aby we wrześniu 2018 roku stała się aplikacją Skróty wraz z wydaniem systemu iOS 12. Umożliwia ona tworzenie wielostopniowych automatyzacji, które można zainicjować za pomocą prostego polecenia Siri.

Obecnie Skróty rozszerzyły się na liczne aplikacje innych firm zewnętrznych, a zgodnie z dzisiejszym raportem jeszcze w tym roku komputery Mac otrzymają „ogólnosystemową” obsługę skrótów Siri.

Kolejną nowością jaką otrzyma system macOS 10.15 jest funkcja Czas przed ekranem, która śledzi wykorzystanie urządzenia i na koniec każdego tygodnia informuje użytkownika o statystykach dotyczących najczęściej używanych aplikacji. Rodzice mogą korzystać z tej funkcji, aby ograniczyć czas spędzany przez dzieci w niektórych aplikacjach, a osoby próbujące zrobić sobie przerwę w mediach społecznościowych mogą ustawić limity czasowe dla aplikacji takich jak Instagram i Twitter.

W systemie macOS funkcja ta będzie działać zasadniczo tak samo, jak w systemie iOS. Zostanie ona umieszczona w nowym panelu w Preferencjach systemowych, aby dostosować jej ustawienia, a komunikat pojawi się, gdy zostaną przekroczone limity czasowe, gdzie można będzie zamknąć aplikację lub pominąć blokadę czasu ekranu hasłem.

Wreszcie, system macOS będzie wprowadzał efekty ekranowe iMessage, które przez kilka lat były dostępne wyłączne dla iPhone’ów i iPadów. Obejmują one efekty pełnoekranowe, takie jak Echo, Balony, Konfetti i Lasery. W obecnych wersjach systemu macOS, gdy użytkownik iPhone’a wysyła te efekty i czyta je na komputerze Mac, ekran iMessage na komputerze Mac po prostu stwierdza: „Wysłano za pomocą [Nazwa efektu]” poniżej wiadomości.

Dzisiejsze wiadomości są następstwem wcześniejszych raportów o planach Apple dotyczących ściślejszego powiązania ekosystemów iOS i macOS. Obejmuje to umożliwienie programistom tworzenia uniwersalnych aplikacji, które działają na urządzeniach iPhone, iPad i Mac, co może nastąpić do 2021 roku. W zeszłym roku na WWDC Apple po raz pierwszy przeniósł kilka aplikacji iOS na macOS, w tym Dom, Dyktafon i Giełda.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx