środa, 30 października

qnap_nas_for_mac_users

AirPods4

Komputery firmy Apple mają mnóstwo zalet – są wydajne, wygodne w obsłudze, pracują pod kontrolą przemyślanego, logicznie rozwijanego systemu operacyjnego… a przy okazji są arcydziełami wzornictwa przemysłowego. Nie znaczy to jednak, że użytkownicy urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka nie mogę rozbudowywać i udoskonalać swojego informatycznego ekosystemu. Doskonałym jego uzupełnieniem może być np. nowoczesny, wszechstronny QNAP NAS, czyli urządzenie będące zarówno 100% bezpiecznym „magazynem na dane”, jak i serwerem aplikacji, centrum multimediów czy prywatną chmurą.

Zaletą urządzeń NAS firmy QNAP – kluczową z punktu widzenia użytkowników sprzętu Apple – jest fakt, iż praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka i włączeniu są one gotowe do współpracy z urządzeniami firmy z Cupertino. Wszystkie kluczowe do ich funkcjonowania i korzystania ze wszystkich funkcji narzędzia i aplikacje klienckie są dostępne w wersjach dla OS X oraz iOS, co sprawia, że użytkownika Maka czy iPada nie ma najmniejszych problemów z pełnym wykorzystaniem potencjału tkwiącego w nowoczesnym serwerze NAS.

Co więcej, oprogramowanie QNAP rozwijane jest wedle tej samej filozofii, co rozwiązania Apple – tu również samo urządzenie jest tylko podstawą do budowy systemu, który będzie idealnie skrojony pod preferencje i potrzeby użytkownika. Po pierwszym włączeniu NAS-a QNAP użytkownik otrzymuje do dyspozycji urządzenie z podstawowym zestawem funkcji… oraz dostępem do serwisu QTS App Center, z którego może pobierać dodatkowe aplikacje, wyposażające urządzenie w nowe możliwości i funkcje.

Thunderbolt i USB w serwerze storage

Świetnymi przykładami urządzeń QNAP idealnie pasującymi do specyfiki i potrzeb urządzeń Apple są modele z serii TS-x51A oraz TVS-x82T. Pierwszy z nich to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników Macbooków, którzy zajmują się m.in. edycją grafiki czy wideo – urządzenia z serii QNAP TS-x51A wyposażone zostały w czytnik kart pamięci SD oraz innowacyjne złącze USB QuickAccess, które pozwala na podłączenie NAS-a do komputera via USB (co bardzo przydaje się np. podczas kopiowania dużej ilości danych lub edycji materiału przechowywanego na NAS-ie).

Druga z wymienionych serii – TVS-x82T – może z kolei pochwalić się złączem Thunderbolt 2 oraz całym zestawem funkcji kluczowych dla najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących  technologii niezbędnych w nowoczesnej firmy (czyli m.in. auto-tieringu, automatycznej dystrybucji ruchu sieciowego czy partycjonowania pod kątem aplikacji).

Co może NAS?

Do czego zatem możemy wykorzystać takie urządzenie? Pierwsze i najbardziej oczywiste zastosowanie to przechowywanie, backup i archiwizowanie danych – dzięki obsłudze RAID, QNAP NAS stanowi absolutnie bezpieczne miejsce do przechowywania wszelkich plików, zarówno tych używanych na bieżąco (wiele nowych Macbooków ma dyski o stosunkowo niewielkich pojemnościach), jak i kopii zapasowych najcenniejszych zasobów. Matryca RAID sprawia, że NAS jest absolutnie odporny na awarię pojedynczego dysku – wszelkie przechowywane w urządzeniu dane są zapisane w dwóch (lub więcej, w zależności od konfiguracji) kopiach. Oczywiście, QNAP NAS jest w pełni zgodny z Apple Time Machine, choć użytkownik może też wykorzystać do ochrony danych z pomocą innych systemów backupu.

W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych produktów, urządzenia QNAP NAS pozwalają nie tylko na skuteczne chronienie danych, ale również na błyskawiczne ich przywracanie w przypadku awarii.

Osobista chmura… i dużo więcej

Odpowiednio skonfigurowany QNAP NAS może również z powodzeniem zastąpić wszelkie publiczne systemy chmurowe, których używamy do przechowywania i udostępniania danych – co pozwala zachować pełną kontrolę na swoimi plikami i uniknąć opłat za przestrzeń dyskową u publicznych dostawców. Działa to na identycznej zasadzie jak Dropbox, OneDrive czy Google Drive – do plików mamy dostęp z poziomu dedykowanych aplikacji lub via WWW.

Urządzenie może też pełnić funkcję wszechstronnego centrum multimediów, które możemy via HDMI podłączyć do telewizora czy domowego zestawu audio/wideo. NAS może też pełnić funkcje serwera iTunes i streamować multimedia – via AirPlay – do urządzeń odtwarzających.

Dzięki obsłudze wirtualizacji, na NAS-ie można tworzyć i uruchamiać maszyny wirtualne. To świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy okazjonalnie muszą np. uruchomić jakąś aplikację w środowisku Windows lub chcą wykorzystać NAS-a jako serwer aplikacji.

Oczywiście, na tym możliwości sprzętu QNAP się nie kończą – warto wspomnieć również np. o doskonale działającej wyszukiwarce plików QSirch (pozwalającej znajdować pliki w oparciu o nazwy, tagi, parametry i wiele innych kryteriów), całym zestawie aplikacji biznesowych (QMailAgent do zarządzania kontami pocztowymi, QContatz do organizowania kontaktów, Linux Station) czy rozwiązaniach umożliwiających zmienienie NAS-a w system monitoringu IP (Surveillance Station).

Po więcej informacji na temat tego, jak nowoczesny serwer QNAP NAS przydać się użytkownikom komputerów firmy Apple znaleźć można na stronie firmy QNAP – https://www.qnap.com/solution/7-reasons-why-nas/pl/.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx