poniedziałek, 28 listopada

chip A9 iPhone 6S

Zaraz po rozpoczęciu sprzedaży iPhone’a 6S i 6S Plus w poprzednim miesiącu okazało się, że Apple pozyskuje nowe procesory A9 dla tych urządzeń zarówno od TSMC jak i Samsunga, a chipy z dwóch różnych firm mają nieco inne rozmiary na skutek różnych procesów wykorzystywanych w ich produkcji. Po tym jak początkowo użytkownicy zaczęli określać, które chipy zostały wykorzystane w urządzeniach, dane zaczęły wskazywać w kierunku podziału 60 do 40 na rzecz TSMC, chociaż stosunek ten przesunął się w kierunku 50/50 po większej ilości danych.

Choć różnego rodzaju benchmarki sugerują niewielką, jeżeli w ogóle, różnicę w wydajności między dwoma wariantami procesorów A9, to niektóre z ostatnich testów baterii sugerują możliwość znacznie lepszego zarządzania żywotnością baterii dla modeli z procesorami wyprodukowanymi przez TSMC.

Być może najbardziej dramatyczny wynik pochodzi ze zdjęcia wrzuconego na reddit, na którym widać porównanie procesorów Samsunga i TSMC w iPhone’ie 6S Plus przy użyciu testu żywotności baterii zawartego w Geekbench 3, gdzie wersja TSMC wytrzymała prawie dwie godziny dłużej niż model A9 od Samsunga.

geekbench_tsmc_samsung_a9

Test baterii w iPhone’ie 6s Plus na Geekbench: TSMC (z lewej) i Samsung (po prawej)

Poproszony o skomentowanie faktu tak dramatycznych różnic w procesorach, John Poole z Primate Labs, twórca Geekbench zauważył, że może być ona związana z plotkami o stosowaniu przez TSMC nowego procesu 16-nanometrowego, który jest topowy w porównaniu do technologii procesu 14-nanometrowego wykorzystywanego przez Samsunga. Poole był jednak zaskoczony wielością różnicy w obserwowanej żywotności baterii, biorąc pod uwagę inne składniki wypadające niemal identycznie w testach wydajności. Stwierdził ostatecznie, że w celu zaoferowania dokładniejszych wyników powinno się dokonać znacznie dokładniejsze i bardziej kontrolowane badania.

Osoby zainteresowane sprawdzeniem, który wariant procesora A9 jest włożony do ich nowych iPhone’ów mogą skorzystać z aplikacji takich jak Lirum Device Info Lite, która wyświetla na ekranie informacje o modelu. Jeśli masz model N66AP (6s Plus) lub model N71AP (6s) to masz chip Samsunga. Jeśli masz model N66MAP (6s plus) lub N71MAP (6S) to masz chip TSMC.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk PokeKrk
Patryk PokeKrk
7 lat temu

jak sprawdzić przed zakupem jaki procesor posiada ?

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx