środa, 17 kwietnia

Pracownica Apple poinformowała, że firma, w której pracuje od ponad sześciu lat, grozi jej zwolnieniem z powodu filmu zamieszczonego przez nią na TikToku.

Film który nakręciła podaje podstawowe, zdroworozsądkowe i publicznie dostępne wskazówki, co zrobić, jeśli iPhone zostanie skradziony. W momencie pisania tego artykułu autorka, Paris Campbell, ma prawie pół miliona obserwujących na TikToku, z prawie 18 milionami polubień. Do czasu nagrania feralnego filmiku w zeszłym tygodniu Campbell nigdy publicznie nie przedstawiła się jako pracownik Apple. Zamiast tego często dzieliła się swoją pracą w zabawnej formie i reagując na zabawne i dziwaczne treści publikowane w aplikacji.

Tydzień temu Campbell odpowiedziała na TikTok innej osoby, w którym dziewczyna zapytała co ma zrobić jeśli skradziono jej iPhone’a, a następnie otrzymała wiadomość od złodziei grożących jej sprzedażą jej prywatnych informacji na czarnym rynku. Ofiara namierzyła swojego iPhone’a za pomocą funkcji „Znajdź” i dowiedziała się, że znajduje się w Chinach.

W przesyłanych do ofiary wiadomościach złodzieje próbowali przekonać ją do usunięcia skradzionego iPhone’a z konta Apple ID w celu ominięcia blokady aktywacji. Zdecydowanie odradza się takie postępowanie, ponieważ sprawiłoby to, że urządzenie byłoby użyteczne i przyniosłoby przestępcom tylko korzyści.

W swoim nagraniu odpowiadającym zaniepokojonej ofierze Campbell zaczęła od stwierdzenia: „Nie mogę powiedzieć, skąd dokładnie znam te informacje, ale mogę powiedzieć, że przez ostatnie sześć lat byłam certyfikowanym inżynierem sprzętu w pewnej firmie który lubi dużo mówić o owocach.” Campbell zdecydowanie odradziła usuwanie iPhone’a z konta Apple ID i wyjaśniła działanie blokady aktywacji.

Przypominamy, że blokada aktywacji automatycznie wymaga od użytkowników odblokowania swojego iPhone’a, iPada, Maca lub Apple Watch po jego wymazaniu za pomocą hasła do Apple ID, jeśli jest ono nadal połączone z kontem. Bez hasła, Apple ID lub hasła używanego wcześniej do odblokowania urządzenia, iPhone jest całkowicie bezużyteczny.

Campbell w swoim nagraniu dała ofierze tylko przydatne wskazówki i zapewniła, że pomimo twierdzeń złodziei, że mają dostęp do prywatnych informacji, oni ich nie mają. Campbell kończy nagranie, doradzając ofierze zignorowanie wiadomości. Film ma w momencie pisania ponad 7,4 miliona wyświetleń

Zaledwie kilka dni po opublikowaniu tego filmu, Campbell opublikowała kolejny film wyjaśniający, co się stało. Powiedziała, że otrzymała telefon od swojego menedżera z informacją, że naruszyła zasady Apple, publicznie przedstawiając się jako pracownik Apple. Polityka Apple nie ogranicza jednak pracownikom  publicznego identyfikowania się jako pracownicy Apple, a jedynie wymaga od nich utrzymania wizerunku i reputacji Apple w przestrzeni online.

Jednak dziesiątki inżynierów Apple publicznie identyfikuje się na Twitterze jako pracownicy Apple, często wchodząc w interakcję ze społecznością i dzieląc się swoimi wrażeniami związanymi z tym, nad czym pracowali po premierze urządzenia.

„W mojej opinii, wzmocnienie zaufania opinii publicznej do bezpieczeństwa Apple nie jest czymś, co sprawia, że firma wygląda źle, zwłaszcza gdy dociera do 5 milionów osób” – powiedziała Campbell w swoim kolejnym filmie. „Jeśli chcemy zająć się kwestiami technicznymi, nigdy nie zidentyfikowałam się jako pracownik Apple, aż do tego filmu” – kontynuowała.

Jednak od swojego menedżera Campbell dowiedziała się, że Apple nie płaci jej za „robienie filmów na TikToka”, a dziewczyna zgodziła się z tym mówiąc, że jest to po prostu coś, co lubi robić w wolnym czasie”. „Apple, nie zatrudniło mnie do robienia filmów na TikToku, ale najwyraźniej jestem w tym naprawdę dobra. Mówienie o Waszych produktach i technologii oraz o tym, jak ludzie mogą sobie z tym radzić w życiu codziennym, jest czymś, w czym jestem najlepsza” – powiedziała Campbell.

„Może zamiast upominać mnie, powinniście przejrzeć komentarze i zobaczyć liczbę osób, które mi dziękują”. „Pracuję dla Apple i bardzo chciałabym nadal pracować dla Apple. Przez ostatnie prawie sześć lat byłam świetnym pracownikiem, co widać po tym, że prawie każda moja recenzja przekroczyła oczekiwania”.

„Był czas, kiedy Apple szanował, kiedy ludzie robili rzeczy, które są naprawdę zwariowane i nieszablonowe. To zdecydowanie jest zwariowane i nieszablonowe” – podsumowuje swój film Campbell. Od czasu opublikowania kolejnego filmu, status zatrudnienia Campbell pozostaje nieznany i od tego czasu nie odniosła się do kontrowersji. Będziemy obserwować jak rozwinie się sytuacja.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx