niedziela, 21 lipca

Od dziś jest dostępny kolejna wersja słynnego oprogramowania do wirtualizacji na komputerach Mac Parallels Desktop 16. Nowa wersja oferuje kilka znaczących nowych funkcji i ulepszeń wydajności oprogramowania w tym pełną obsługę systemu macOS Big Sur.

Kiedy Apple wprowadził macOS Big Sur, zakończył wsparcie dla rozszerzeń jądra innych firm, na których były zbudowane poprzednie wersje Parallels. To zmusiło programistów do przeprojektowania oprogramowania do wirtualizacji od podstaw, ale to wyzwanie zostało oficjalnie zakończone.

Chociaż wsparcie dla Big Sur jest główną funkcją, Parallels 16 zawiera również kilka nowych funkcji i ulepszeń. Wersja ta uruchamia się dwa razy szybciej i oferuje 20-procentową poprawę wydajności DirectX. Ulepszona również została grafika OpenGL 3 w systemach Windows i Linux.

Pojawiły się nowe gesty multi-touch dla aplikacji Windows, takie jak płynne powiększanie i obracanie gestami. Drukowanie z systemu Windows (za pomocą udostępnionych drukarek) pozwala teraz użytkownikom drukować po obu stronach i używać większej liczby rozmiarów papieru, od A0 do kopert.

Maszyny wirtualne można teraz ustawić tak, aby automatycznie zwracały niewykorzystane miejsce na dysku podczas zamykania, a tryb podróżny systemu Windows może zwiększyć żywotność baterii laptopa nawet o 10 procent.

W innych miejscach użytkownicy wersji Pro Edition mogą teraz nadawać nazwy swoim sieciom niestandardowym i eksportować maszyny wirtualne w skompresowanym formacie, o którym mówi się, że stanowi ułamek ich wstępnie skompresowanego rozmiaru. Firma Parallels uruchomiła również wtyczkę do programu Microsoft Visual Studio, aby uprościć testowanie w różnych systemach operacyjnych.

Wreszcie, oprócz wszystkich prac, które zostały wykonane pod maską, aby zapewnić kompatybilność z Big Sur, Parallels 16 zapewnia również nowy wygląd oprogramowania, który jest bardziej zgodny z przeprojektowanym interfejsem Apple w macOS 11.

Obecnie nie wiadomo, czy Parallels będzie uruchamiał system Windows na nadchodzących procesorach Apple Silicon, które Apple ogłosił na WWDC, ale Parallels twierdzi, że opublikuje dalsze informacje na ten temat w dalszej kolejności.

Parallels Desktop 16 wymaga do działania High Sierra 10.13 lub nowszego i można go kupić za jednorazową opłatą w wysokości 79,99 EUR za wersję standardową, a wersje Pro i Business z większą liczbą funkcji są dostępne za 99,99 EUR rocznie na zasadzie subskrypcji.

Użytkownicy posiadający Parallels Desktop 14 i 15 (w tym wersje Pro i Business) mogą dokonać aktualizacji za 49,99 EUR. Dostępna jest również 14-dniowa wersja próbna.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx