czwartek, 18 lipca

Wśród wielu nowych produktów jakie Apple wprowadził podczas wczorajszego eventu, znalazł się także nowy rodzaj dysków nazwany Fusion Drive. Strona Apple opisuje jak działa ten napęd:

Z dyskiem Fusion Drive w iMacu – od startu systemu i uruchomienia aplikacji do importowania zdjęć – wszystko jest szybsze i bardziej wydajne. To dlatego, że często używane elementy są przechowywane na szybkiej pamięci flash, natomiast rzadko używane elementy przenoszone są na dysk twardy. Transfer plików odbywa się w tle, dzięki czemu nawet tego nie zauważysz.

Niektórzy myśleli, że napęd ten może być pomysłem Apple na napęd hybrydowy, który wykorzystuje SSD jako system buforowania, ale wydaje się, że system Apple jest inny. MacObserver dokopał się do niektórych szczegółów i wyjaśnia:

Żeby było jasne, to nie jest koncepcja buforowania, a przynajmniej nie w obecnej formie użycia tego słowa. Cache oznaczałby to, że dane na dysku SSD są powielane, a tak nie jest. Jeśli masz dysk mechaniczny 1TB powiązany z 128GB SSD, masz 1,12 TB całkowitej przestrzeni dyskowej. Tak naprawdę jest to połączenie całej przestrzeni na dwóch oddzielnych dyskach.

Mac Observer donosi, że istnieją dwa oddzielne dyski, które pojawiają się jako jedna partycja logiczna. W rezultacie, jeśli dysk twardy ulegnie awarii, to może być zastąpiony trzecim napędem i rekonfigurowany jako napęd Fusion.

Tymczasem zauważono, że wszystkie dane zapisują się na dysku SSD, a następnie przenoszone są one do napędu mechanicznego, jeśli nastąpi taka konieczność. W wyniku tego wstępne zapisywanie odbywa się szybciej.

Fusion będzie dostępny w nowych komputerów iMac i nowych modelach Mac mini ogłoszonych wczoraj.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx