wtorek, 27 lutego

Składane smartfony z elastycznym wyświetlaczem to najnowszy trend na rynku, a firmy takie jak Motorola czy Samsung wydały nowe, składane smartfony w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Pierwszy taki smartfon Samsunga, Galaxy Fold, miał poważne problemy z trwałością, które spowodowały opóźnienie jego wypuszczenia na rynek. Najnowsze składane urządzenie Samsunga, Galaxy Z Flip, wydaje się jak dotąd radzić sobie nieco lepiej, ale już pojawiają się pewne skargi dotyczące jakości i problemów z wyświetlaczem. To samo dotyczy najnowszego smartfona Motoroli, RAZR.

W zeszłym tygodniu YouTuber JerryRigEverything przetestował trwałość wyświetlacza Galaxy Z Flip, który po raz pierwszy jest wykonany z giętkiego szkła „Ultra Thin Glass”, a nie z tworzywa sztucznego zastosowanego do Galaxy Fold.

Testy sugerują, że wyświetlacz Galaxy Z Flip rysuje się jak plastik i nie jest odporny na zarysowania lub inne uszkodzenia. Paznokieć na wyświetlaczu był w stanie zrobić trwałe wgniecenie, a dotyczy to smartfona, który kosztuje 6600 złotych.

W odpowiedzi na to wideo, Samsung powiedział CNBC w swoim oświadczeniu, że z wyświetlaczem należy „obchodzić się ostrożnie” i że ma on tę samą warstwę ochronną, co w Galaxy Fold, co być może wyjaśnia niektóre zarysowania.

Inny użytkownik Samsunga Galaxy Z Flip na Twitterze otrzymał zamówiony smartfon, otworzył pudełko, otworzył telefon, a ten pękł mu w połowie. Właściciel sugeruje, że mogło to być spowodowane zimną pogodą.

Pękanie przy zgięciu było problemem, który nękał Galaxy Fold, a Samsung ostrzega przed silnym naciskaniem na ekran i upewnieniem się, że nic nie jest na ekranie, gdy jest złożony, ale pęknięcie w środku po wyjęciu z pudełka jest nieoczekiwanym zachowaniem.

Motorola RAZR o wartości 7299 złotych, kolejny składany smartfon, który pojawił się w lutym, również ma problemy z trwałością. Ray Wong z Input powiedział, że Motorola RAZR ma wyświetlacz, który rozpada się zaledwie tydzień po zakupie.

Uszkodzenie to coś więcej niż tylko wada kosmetyczna – ekran dotykowy jest zepsuty, a wypaczenie na powierzchni powoduje, że dotyk nie reaguje. Wong nie jest pewien, co spowodowało uszkodzenie, ale podobnie jak w przypadku pęknięcia Galaxy Z Flip, spekuluje, że może to być związane z niskimi temperaturami.

Pojawiło się kilka plotek sugerujących, że Apple pracuje nad technologią składanych wyświetlaczy, ale biorąc pod uwagę bardzo wysoki pułap cenowy składanych wyświetlaczy i ciągłe problemy z ich trwałością, które miały jak dotąd wpływ na każdy składany smartfon, Apple może na razie wstrzymać się ze składanym iPhonem.

Apple na początku lutego zastrzegł patent na składane urządzenie z ruchomymi klapami, aby zapobiec gnieceniu się wyświetlacza i to ostatnie informacje, jakie dotarły o urządzeniu Apple z technologią składanego wyświetlacza. Co ciekawe, Apple oddzielnie opatentował również samonagrzewający się wyświetlacz dla urządzenia składanego, aby zapobiec uszkodzeniom w chłodne dni, co wydaje się być w chwili obecnej istotnym problemem dla urządzeń składanych.

Oczywiście, Apple patentuje wiele technologii, które nigdy nie przynoszą rezultatów, więc te patenty nie muszą wskazywać, że Apple już pracuje nad składanym iPhone’em. W chwili obecnej nie ma plotek wskazujących, że składany telefon iPhone jest czymś, czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx