poniedziałek, 17 czerwca

Według YouTubera Ruslana Tulupova nowy Mac mini z procesorem M1 daje możliwość uruchomienia do sześciu zewnętrznych wyświetlaczy, a MacBook Air i MacBook Pro z procesorem M1 pięciu zewnętrznych wyświetlaczy. Można to zrobić za pomocą adapterów DisplayPort. Co ważne, to znacznie przekracza ograniczenia określone przez Apple dotyczące zewnętrznych wyświetlaczy z komputerami Mac M1.

Host nowych komputerów Mac M1 firmy Apple nie jest w stanie domyślnie obsługiwać tylu zewnętrznych wyświetlaczy, co ich poprzednicy z procesorami Intel. Poprzedni MacBook Air z procesorem Intel mógł obsługiwać jeden zewnętrzny wyświetlacz 6K lub 5K lub maksymalnie dwa zewnętrzne wyświetlacze 4K, a poprzedni MacBook Pro z procesorem Intel mógł obsługiwać jeden zewnętrzny wyświetlacz 5K lub maksymalnie dwa zewnętrzne wyświetlacze 4K. Mac mini z procesorem Intel z 2018 roku może obsługiwać do trzech wyświetlaczy 4K lub jeden wyświetlacz 5K i jeden 4K.

Apple twierdzi, że MacBook Air i MacBook Pro z procesorami M1 mogą obsługiwać jeden zewnętrzny wyświetlacz o rozdzielczości do 6K przy 60 Hz. Mac mini M1 może obsługiwać jeden wyświetlacz o rozdzielczości do 6K przy 60 Hz podłączony przez Thunderbolt i jeden wyświetlacz o rozdzielczości do 4K przy 60 Hz podłączony przez HDMI 2.0. Oznacza to, że każdy nowy Mac M1 może obsługiwać o jeden ekran mniej niż model, którego zastąpił.

Jednak Tulupov odkrył, że możliwe jest uruchomienie aż sześciu zewnętrznych wyświetlaczy podpiętych do Mac mini M1 i pięciu zewnętrznych wyświetlaczy podpiętych do MacBooka Air i MacBooka Pro M1 stosując obejście. Osiągnął to za pomocą adapterów DisplayPort i oprogramowania DisplayLink do obsługi dodatkowych wyświetlaczy. Gdy porty Maca M1 zostaną wypełnione, adaptery DisplayPort muszą być podłączone przez zewnętrzną stację dokującą, aby zapewnić więcej portów.

Tulupov używał różnych zewnętrznych wyświetlaczy, od 4K do 1080p, ponieważ porty Thunderbolt Maca nie mają przepustowości, aby jednocześnie uruchomić sześć wyświetlaczy 4K w pełnej rozdzielczości. W związku z tym użytkownicy nadal musieliby selektywnie podchodzić do konfiguracji zewnętrznego wyświetlacza, jeśli chodzi o rozdzielczości.

Podczas testów, podczas których odtwarzano filmy w pełnej rozdzielczości na różnych wyświetlaczach w tym samym czasie, jak i renderowano w Final Cut Pro, Tulupov stwierdził, że wydajność jest „niesamowita”, z bardzo małą liczbą gubionych klatek. Podczas zamykania i otwierania MacBooka Air wyświetlacze zachowywały się zgodnie z oczekiwaniami, a konfiguracja wydaje się być więcej niż wystarczająca do codziennego użytku.

Zaprezentowane obejścia może stanowić koło ratunkowe dla użytkowników, którzy byli rozczarowani ograniczonymi możliwościami podłączania zewnętrzych wyświetlaczy do nowych komputerów Mac z procesorami Apple M1.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx