piątek, 24 maja

Mając na celu zmniejszenie ilości odpadów i zwiększenie wygody, europejscy prawodawcy będą dziś debatować, czy wszystkie smartfony, tablety i inne urządzenia przenośne powinny mieć znormalizowany port ładowania, taki jak USB-C.

Przynajmniej kilku posłów Parlamentu Europejskiego chce „wiążących środków” zapewniających zgodność jednego rodzaju ładowarki ze wszystkimi urządzeniami przenośnymi, ponieważ wcześniejsze podejście Komisji Europejskiej polegające jedynie na „zachęcaniu” firm technologicznych do opracowania znormalizowanego rozwiązania „nie spełniło celu współprawodawców ” wynika z informacji podanej dziś na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego.

Proponowane porty ładowania urządzeń przenośnych to Micro-USB, USB-C i złącze Lightning.

Prawie rok temu Apple powiedział, że przepisy, które zmusiłyby wszystkie smartfony do posiadania tego samego portu ładowania, „zamroziłyby innowacje” i byłyby „szkodliwe dla środowiska”.

Ponad 1 miliard urządzeń Apple funkcjonuje ze złączem Lightning, a dodatkowo cały ekosystem producentów akcesoriów i urządzeń, którzy używają Lightning do obsługi naszych klientów. Chcemy mieć pewność, że żadne nowe przepisy nie spowodują dodatkowej potrzeby tworzenia niepotrzebnych kabli lub zewnętrznych adapterów do każdego urządzenia, ani też nie spowodują, że urządzenia i akcesoria używane przez wiele milionów Europejczyków i setki milionów klientów Apple na całym świecie staną się nieaktualne. Spowodowałoby to niespotykaną dotąd ilość odpadów elektronicznych i znaczne niedogodności dla użytkowników. Zmuszenie do zakłócenia tego ogromnego rynku klientów będzie miało konsekwencje znacznie wykraczające poza określone cele Komisji.

Począwszy od 2009 roku Apple kierował wysiłkami branży, aby współpracować w celu promowania wspólnego rozwiązania w zakresie ładowania. Wraz z pojawieniem się USB Type-C, zobowiązaliśmy się wraz z sześcioma innymi firmami, że wszystkie nowe modele smartfonów wykorzystają ten standard za pomocą złącza lub kabla. Uważamy, że wspólny wysiłek wielu wiodących firm w branży jest lepszy dla innowacji, dla konsumentów i dla środowiska.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na najbliższej sesji parlamentarnej. Chociaż niektórzy członkowie chcą, aby polityka była regulowana, co zmusza firmy takie jak Apple do przestrzegania przepisów, nadal istnieje możliwość, że zostanie ona wdrożona z dobrowolnym podejściem, które według Komisji Europejskiej można po prostu zignorować.

Europejscy prawodawcy rozważają podobne regulacje od co najmniej 2009 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx