Firma AliveCor związana z branżą technologii medycznych pochwaliła zakaz sprzedaży Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 w Stanach Zjednoczonych wydany przez Komisję Handlu Międzynarodowego (ITC).
AliveCor, podobnie jak Masimo, zarzuca Apple naruszenie jego patentów związanych z technologią zdrowotną zastosowaną w Apple Watch. Podczas gdy Masimo koncentruje się na możliwościach pomiaru tlenu we krwi przez zegarek Apple Watch, AliveCor twierdzi, że Apple narusza patent dotyczący ich technologii badania EKG.
AliveCor zademonstrował Apple prototypowy pasek do zegarka Apple Watch z wbudowanym czujnikiem EKG w 2015 roku. Następnie Apple zaprezentował w 2018 roku własną wbudowaną technologię EKG w zegarku Apple Watch Series 4, co skłoniło AliveCor do twierdzenia, że Apple ukradł ich technologię i zażądał, że ITC zakaże sprzedaży Apple Watch w Stanach Zjednoczonych. AliveCor wszczął także pozew antymonopolowy przeciwko Apple, utrzymując, że niepotrzebnie utrudnia aplikacjom innych firm dostęp do danych o tętnie w Apple Watch.
ITC wydała orzeczenie na korzyść roszczeń AliveCor o naruszenie patentów, jednak sprawa nie zakończyła się zakazem sprzedaży Apple Watch, na jaką miał nadzieję AliveCor. W przeciwieństwie do AliveCor, Masimo twierdzi, że Apple aktywnie zatrudniał ich inżynierów i kluczowych menedżerów do kradzieży technologii.
Zakaz sprzedaży Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 wszedł oficjalnie w Stanach Zjednocznonych również do sklepów stacjonarnych Apple. Zakaz nie ma żadnego wpływu na sprzedaż zegarków w innych krajach.