niedziela, 24 września

Gazeta National Post podzieliła się historią kanadyjskiej księgowej, która została złapana po zakupie iPhone’ów i iPadów o wartości około 7 milionów dolarów za pomocą firmowej karty kredytowej i odsprzedaniu ich właścicielowi małego sklepu elektronicznego.

Nadia Minetto, która była główną księgową w firmie Wescom Solutions z siedzibą w Mississauga, zaczęła kupować tysiące produktów Apple za pomocą firmowej karty American Express w 2011 roku. Jej zadaniem było zatwierdzanie wydatków biznesowych dla wszystkich pracowników, więc jej wydatki pozostały niezauważone.

W ciągu następnych dwóch i pół roku jak stwierdził Sąd Najwyższy Ontario, Minetto sprzedała 5321 iPadów i 4942 iPhone’ów biznesmenowi Gabrielowi Fungowi, który z kolei sprzedał je w swoim sklepie Plus One Solutions w Toronto i hurtownikom w Hong Kongu, obracając to w zysk ponad miliona dolarów.

Fung po raz pierwszy spotkał się z Minetto w odpowiedzi na reklamę iPada na Kijiji, popularnym portalu ogłoszeniowym w Kanadzie. Ich transakcje w końcu stały się bardziej skomplikowane, często obejmujące od 10 do 20 urządzeń na raz, co ostatecznie doprowadziło do masowych wysyłek na adres wirtualnego biznesu założonego przez Fung.

Proceder zakończył się w lipcu 2014 roku, kiedy to konsultantka Kristine Pacy odkryła nieprawidłowości w wydatkach, ponieważ firma Wescom rozważała stanie się spółką notowaną na giełdzie. Sąd ustalił, że co najmniej 6,8 miliona dolarów z pieniędzy Wescom zostało sprzeniewierzonych od maja 2009 roku.

Minetto przyznała się do swoich działań i w październiku 2014 roku wyraziła zgodę na wyrok w wysokości 6,8 miliona dolarów wraz z odsetkami. Wescom wygrał również wyrok za ponad 5 milionów dolarów przeciwko Fungowi, ale otrzymał jego roszczenie krzyżowe za tę samą kwotę przeciwko Minetto, potencjalnie zmniejszając jego kwotę należną.

W tym tygodniu sąd apelacyjny w Ontario oddalił apelację Funga od wyroku, potencjalnie kończąc sprawę.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx