wtorek, 28 listopada

Baterie litowo-jonowe, czyli również też stosowane w iPhone’ach, mają dłuższą żywotność, jeśli nie ładujecie jej powyżej 80%. Ale żeby przetrzymał przez cały dzień prawdopodobnie każdy potrzebuje pełnego naładowania. Z iOS 13 Apple daje złoty środek.

Prezentując iOS 13 podczas WWDC 2019 na liście dodatkowych funkcji znalazła się informacja o „optymalizacji baterii”. Apple twierdzi, że „zredukuje czas pełnego naładowania telefonu iPhone”. W szczególności Apple uniemożliwi naładowanie iPhone’a powyżej 80%, do momentu kiedy nabędziemy tego potrzebować.

Być może zastanawiacie się, dlaczego Apple chce utrzymać iPhone’a na poziomie 80%. Wszystko zależy od sposobu działania technologii akumulatorów litowo-jonowych.

Baterie są dość skomplikowaną technologią. Podstawowym celem jest wtłoczenie jak największej ilości energii w możliwie małą przestrzeń, a następnie bezpieczne uwalnianie tej energii bez powodowania pożaru lub wybuchu.

Akumulatory litowo-jonowe komplikują sytuację, ponieważ można je ładować. Wcześniejsze technologie akumulatorów cierpiały z powodu efektu pamięci. Traciły swoją maksymalną pojemność, jeśli ciągle były ładowane po tylko częściowym rozładowaniu. Baterie litowo-jonowe nie mają tego problemu. Jeśli wciąż rozładowujecie baterię do pustej przed ponownym ładowaniem zdecydowanie powinniście z tego zrezygnować. Niszczy to tylko żywotność baterii.

Nie utrzymuj poziomu naładowania baterii na 100%

Akumulatory litowo-jonowe ładują się do 80% szybciej niż poprzednie technologie akumulatorowe. Dla większości ludzi 80% wystarcza, aby przetrwać resztę dnia, więc daje to efekt, którego oczekujecie z szybszym tempie. Nie ma też przerażającego „efektu pamięci”, który powoduje, że bateria traci pełną pojemność.

Jednak zamiast problemu z pamięcią, baterie litowo-jonowe mają problem z maksymalną ilością cykli ładowania. Akumulator można ładować przez liczbę założonych dla niej razy, a potem zaczyna tracić pojemność. Nie tylko ładowanie od zera do 100% liczy się jako pełne ładowanie. Jeśli ładujesz od 80 do 100% przez pięć dni z rzędu, te zsumowane 20% stanowią jeden „pełny cykl ładowania”.

Nie tylko rozładowywanie baterii do zera, a następnie ładowanie do 100% szkodzi baterii na dłuższą metę, ale ciągłe jej ładowanie też nie jest dobre. Pozostawiona w pobliżu 100%, stanowi ryzyko przegrzania się (co może spowodować uszkodzenie). Dodatkowo, aby zapobiec „przeładowaniu” akumulatora, ładowanie zatrzymuje się na chwilę, a następnie rozpoczyna od nowa.

Oznacza to, że jeśli ładujesz urządzenie przez noc po osiągnięciu 100%, spada do 98 lub 95%, a następnie ładuje się z powrotem do 100% i powtarza cykl. Wykorzystujesz maksymalne cykle ładowania, nawet bez aktywnego korzystania z telefonu.

Rozwiązanie: Reguła 40–80

Z tych wszystkich i wielu innych powodów większość producentów akumulatorów zaleca „zasadę 40–80” dla baterii litowo-jonowych. Zasada jest prosta: staraj się nie dopuszczać do wyczerpania telefonu (mniej niż 40%), co może uszkodzić baterię, i staraj się nie utrzymywać telefonu całkowicie naładowanego (ponad 80%) przez cały czas.

Każdy z tych scenariuszy pogarsza pogoda, więc jeśli chcecie, aby bateria dłużej zachowywała pełną pojemność, utrzymujcie ją na poziomie około 80%.

iOS 13 utrzymuje 80% w nocy

IOS 12 i nowsze posiada funkcję „Kondycji baterii”, która pozwala sprawdzić pojemność baterii i zobaczyć historię zużycia baterii. Ta funkcja jest przydatnym sposobem, aby dowiedzieć się, czy trzymacie się reguły 40-80.

Ale Apple wie, że nie chcecie zaczynać dnia z pojemnością około 80%. Jeśli dużo podróżujecie lub w inny sposób często znajdujesz się poza zasięgiem gniazdka, dodatkowe 20% może z łatwością stanowić różnicę w tym, czy Wasz iPhone dotrwa do końca dnia. Utrzymanie 80% grozi utratą cennego zasobu, dlatego Apple znalazł na to złoty środek.

W iOS 13 nowy algorytm ładowania utrzymuje iPhone’a na poziomie 80% podczas ładowania przez noc. Algorytm ten określa, kiedy zwykle się budzicie i zaczynacie dzień i ponownie uruchamia sekwencję ładowania, aby uzyskać w pełni naładowaną baterię zarz po Waszym przebudzeniu.

Oznacza to, że iPhone nie będzie spędzał całej nocy na pełnym naładowaniu, którego nie potrzebuje (i ryzykuje przegrzaniem), ale jednak kiedy zaczniecie dzień, powinniście mieć 100% naładowania baterii. To najlepsze z obu światów, które zapewniają jak najdłuższą żywotność baterii, zarówno w zachowaniu pełnej pojemności baterii, jak i przez cały dzień.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx