wtorek, 18 czerwca

Firma badawcza Strategy Analytics, ogłosiła dzisiaj wyniki swoich obliczeń zamawianych tabletów na całym świecie w czwartym kwartale 2011 roku, ujawniając, że Apple nadal posiada większość rynku, choć Android poprawia swoją pozycję po sukcesie Kindle Fire firmy Amazon.

Peter King, dyrektor Strategy Analytics, powiedział:

„Globalna liczba zamówień na tablety osiągnęła rekordowo wysoką liczbę 26,8 mln sztuk w 4 kwartale 2011, ze wzrostem 150 procent z 10,7 miliona w stosunku do Q4 2010. Popyt na tablety wśród konsumentów, firm i użytkowników pozostaje wysoki. Apple wysłał 15,4 milionów iPadów na całym świecie i utrzymał swoją silną pozycję lidera z 58 % udziałem w czwartym kwartale 2011 roku. Apple zlekceważył znacznie przereklamowane zagrożenie, od nowych modeli tabletów Android w tym kwartale.”

Pomimo silnego wzrostu udziału zamawianych tabletów z Androidem, udział Apple zmniejszył się o mniej niż cztery punkty procentowe w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Wzrost udziału tabletów z Androidem wydaje się być spowodowany też kosztem firmy Microsoft i Research in Motion, które to zarejestrowały udział w drugim kwartale na poziomie 4,6% i 3,3% .

Prawidłowość badań Strategy Analytics zostało zakwestionowane w przeszłości ze względu na sposób obliczeń. Firma zlicza bowiem zamówienia, a nie faktyczną sprzedaż do klientów. Wiele wcześniejszych tabletów z Androidem mimo małego zainteresowania ze strony konsumentów, w raporcie postrzegane były jako część udziału Androida, gdyż firma liczyła tablety, które wciąż stały na półkach sklepowych, podczas gdy Apple sprzedawał praktycznie każdego zamówionego iPada. Nie jest jasne, czy dynamika uległa zmianie wraz z wprowadzeniem Kindle Fire, który podobno dobrze przyjął się wśród konsumentów i jego poziom zapasów może byc niższy ze względu na nacisk firmy Amazon na dystrybucję poprzez własną stronę internetową.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx