niedziela, 21 kwietnia
Apple udostępnił dziś deweloperom pierwszą wersję beta systemu iOS 17.5. Zgodnie z przewidywaniami, aktualizacja wprowadza w Unii Europejskiej możliwość pobierania aplikacji bezpośrednio z witryn internetowych deweloperów.

W iOS 17.4 Apple zezwolił twórcom aplikacji na ich udostępnianie w alternatywnych sklepach z aplikacjami, aby dostosować się do wymogów Dyrektywy o Rynkach Cyfrowych (DMA). Początkowo Apple planował, że aplikacje będą dostępne tylko za pośrednictwem tych sklepów, jednak w marcu firma ogłosiła, że doda również obsługę pobierania aplikacji bezpośrednio z witryn internetowych.
Aby udostępnić aplikację do pobrania z własnej strony internetowej deweloperzy muszą spełnić określone kryteria. Należą do nich:
  • członkostwo w programie Apple Developer Program przez co najmniej dwa kolejne lata
  • posiadanie aplikacji z co najmniej milionem pierwszych instalacji na urządzeniach iOS w UE w ciągu poprzedniego roku.

Dodatkowe wymagania obejmują poddanie aplikacji procesowi notarialnemu Apple oraz opublikowanie przejrzystych zasad dotyczących gromadzenia danych.

Apple udostępni autoryzowanym deweloperom API, które pozwoli im oferować swoje aplikacje do pobrania za pośrednictwem sieci. Aplikacje pobrane w ten sposób będą mogły być tworzone w kopiach zapasowych, przywracane, aktualizowane i nie tylko.

Jest to pierwszy raz, kiedy Apple zezwolił na pobieranie aplikacji bezpośrednio z witryny internetowej. Funkcja ta umożliwi pobieranie aplikacji takich jak Spotify, Fortnite i innych bezpośrednio na iPhone’y, jeśli ich twórcy zdecydują się przyjąć warunki Apple.

Aplikacje oferowane w Internecie nie są obarczone przez Apple żadną prowizją, ale podlegają opłacie za technologię podstawową w wysokości 0,50 euro.

Podobnie jak w przypadku alternatywnych sklepów z aplikacjami, pobieranie aplikacji z sieci jest dostępne wyłącznie w Unii Europejskiej na mocy DMA. Należy również pamiętać, że aplikacje można pobierać w ten sposób tylko na iPhone’a, ponieważ zmiany te nie dotyczą iPadów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx