sobota, 15 czerwca

W minionym tygodniu Apple zaprezentował swojego najnowszego iPhone’a XS i XS Max. Najniższa cena iPhone’a XS pozostała na tym samym poziomie co cena zeszłorocznego modelu iPhone X, choć wcześniejsze doniesienia analityków mówiły, że może być ona niższa.

Jak przy każdej premierze iPhone’a pojawiło się mnóstwo dyskusji o cenach nowych urządzeń. Mnóstwo głosów tradycyjnie zaczęło porównywanie cen polskich z amerykańskimi, a jak dla mnie tradycyjnym problemem nie jest sama cena, a zarobki.

Dział analityczny Picodi postanowił sprawdzić, jak długo Polacy oraz mieszkańcy innych krajów świata muszą pracować, aby zarobić na nowinkę od Apple. Nasze wyniki są oparte o upublicznione przez Apple ceny na smartfona iPhone XS w wersji 64 Gb w poszczególnych krajach oraz o oficjalne dane statystyczne dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w tych krajach.

Analiza obejmowała oficjalnie upublicznione ceny na iPhone XS w wersji 64 GB w 42 krajach oraz publicznie dostępne dane na temat przeciętnego wynagrodzenia w tych krajach za 2017 rok lub za ostatni dostępny okres. Dla Polski przyjęto średnią krajową z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynoszącą 4521 zł brutto (3216 zł netto).

I jak to wygląda w rzeczywistości? No niestety słabo. Patrząc na dane jesteśmy zdecydowanie w tej gorszej połowie. Ale są i tacy dla których jest to jeszcze większe wyzwanie. Czy to kogokolwiek pociesza? Chyba nie.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
4 lat temu

[…] Oficjalna cena iPhone 11 Pro w wersji 64 GB w Polsce wynosi 5199 zł. Przy założeniu, że przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wg danych GUS za 2. kwartał 2019 roku to 4839 zł brutto (3438 zł netto), statystyczny Polak musiałby przepracować 31,8 dnia, aby pozwolić sobie na zakup tegorocznego flagowego modelu iPhone’a (bez uwzględnienia pozostałych kosztów życia). Jest to o 0,7 dnia mniej w porównaniu z zeszłym rokiem. […]

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx