niedziela, 19 maja

Dzisiaj mija 45 rocznica powstania firmy Apple, której współzałożycielami byli Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne. Zaledwie 12 dni później Wayne sprzedał swój 10% udział w firmie Jobsowi i Wozniakowi, aby uniknąć ryzyka finansowego, co było niefortunne z perspektywy czasu, biorąc pod uwagę, że jego udział byłby dziś wart ponad 200 miliardów dolarów.

Historia Apple rozpoczęła się w garażu domu rodzinnego Jobsa w Los Altos w Kalifornii, gdzie współpracował z Wozniakiem, testując pierwsze systemy komputerowe Apple I w 1975 roku. Następnie Jobs zawarł umowę sprzedaży z małym sklepem komputerowym o nazwie Byte Shop w pobliżu Mountain View w Kalifornii, który rozpoczął sprzedaż Apple I w lipcu 1976 roku za 666,66 dolarów. Woźniak powiedział później, że wybrał tę cenę, ponieważ lubił powtarzać cyfry.

Od niemal bankructwa pod koniec lat 90-tych do stania się najcenniejszą spółką publiczną na świecie w 2010 roku, Apple przeszedł przez serię upadków i wzlotów w ciągu ostatnich czterech i pół dekady. Firma wprowadziła w tym czasie kilka kultowych produktów a wśród nich Macintosha w 1984 roku, iPoda w 2001 roku i iPhone w 2007 roku, a Jobs stał się znany ze swoich charyzmatycznych prezentacji.

Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, wspomniał dziś na Twitterze o 45 rocznicy firmy, dzieląc się cytatem Jobsa i dziękując pracownikom.

Apple niedawno zakończył swój najbardziej udany finansowo rok w historii, osiągając rekordowe przychody w wysokości 111 miliardów dolarów w czwartym kwartale 2020 roku. Firma jest obecnie wyceniana na ponad 2 biliony dolarów, a jej przyszłość ma obejmować większe inwestycje w obszary takie jak AR / VR i sztuczną inteligencję w miarę rozwoju technologii wykraczającej poza ekrany.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx