wtorek, 21 września

Amerykański hacker TrevE odkrył bardzo ciekawą rzecz. Otóż czołowi producenci smartfonów, w tym również Apple, fabrycznie instalują w swoich urządzeniach aplikację o nazwie Carrier iQ – cyfrowego szpiega, mogącego śledzić każdy detal działania telefonu.

Trevor Eckhart z xda-developers odkrył w prawie wszystkich urządzeniach z An­dro­idem, Black­Berry OS i Sym­bia­nem swojego rodzaju „rootkita” firmy Carrier IQ. Zbierał on wszystkie informacje o stanie baterii, zasięgu, wysłanych i odebranych SMS, pozycji GPS, przeglądanych stronach i naciśniętych klawiszach i wysyłał do serwerów Carrier IQ. Na szczęście okazało się, że  dzieje się to tylko w ame­ry­kań­skich sieciach Verizon i Sprint, ale i tak to niepokojące.

Chwilę potem jeden z członków sceny jailbrerakowej Chpwn odkrył istnienie Carrier IQ również w systemie iOS i to już od wersji 3 do 5. Jeśli macie telefon w trybie Jailbreak to możecie te logi podejrzeć. Na szczęście to nie jest ta sama wersja co Androidzie lub Symbianie. iOSowa jest zdecydowanie mniej zainteresowana naszymi poczynaniami. Rejestruje tylko nasz numer telefonu, kod operatora i kraju oraz to czy mamy aktywne połączanie telefoniczne. Nie rejestrując przy tym z jakim numerem prowadzimy rozmowę. Zapisywane są też dane o położeniu GPS, ale tylko wtedy kiedy mamy włączone systemowe usługi lokalizacyjne. Dodatkowo dane te mogły być wysyłane tylko wtedy jeśli pozytywnie odpowiedzieliśmy na pytanie o wysyłanie danych diagnostycznych.

Na tę informację bardzo szybko zareagowało Apple, którego oficjalne stanowisko znajdziemy w serwisie allthingsd.com

„W systemie iOS 5 wstrzymaliśmy wsparcie IQ Carrier w większości naszych produktów oraz usuniemy je całkowicie w kolejnych aktualizacjach systemu. W każdym przypadku nasi klienci musieli zgodzić się na wysyłanie takich danych i nawet wtedy dane te były wysyłane w formie anonimowej, zaszyfrowanej oraz nie zawierały żadnych danych osobistych. Nigdy nie gromadziliśmy takich danych jak znaki wprowadzane na klawiaturze, wiadomości oraz inne dane osobowe i nie mamy planów aby kiedykolwiek to robić.”

Użytkownicy telefonów od Apple z iOS 5 mogą wyłączyć Carrier iQ przechodząc do Ustawienia> Ogólne > To urządzenie > Diagnostyka i użycie i klikając na “Nie wysyłaj”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x