poniedziałek, 15 kwietnia

Nie jest specjalną tajemnicą, że Google i Apple zbierają dane użytkowników w swoich mobilnych systemach operacyjnych, nawet gdy użytkownicy po prostu przeglądają stronę ustawień lub wkładają kartę SIM. Jednak Android zbiera 20 razy więcej danych w porównaniu z iOS wynika z niedawno opublikowanych badań.

Badanie przeprowadzone przez Douglasa Leitha z Trinity College, opublikowane przez Ars Technica, mówi, że chociaż oba systemy operacyjne regularnie zbierają dane od swoich użytkowników, Android wyraźnie przekracza zbieraną ilość w porównaniu z iOS firmy Apple.

W szczególności Leith mówi, że na przykład podczas uruchamiania urządzenia Android wysyła około 1 MB danych użytkownika z powrotem do Google, podczas gdy iOS przesyła tylko około 42 KB. W stanie bezczynności Android wysyła około 1 MB danych użytkownika do Google co 12 godzin, podczas gdy Apple otrzymuje tylko około 52 KB w tym samym 12-godzinnym okresie.

Chociaż badania wyraźnie pokazują, że Android zbiera więcej danych od użytkowników to co wyników istnieją poważne zastrzeżenia. Leith mówi, że do badania użył iPhone’a 8 z systemem iOS 13.6.1 i jailbreakiem, co oznacza, że dane opierają się na wersji iOS, której większość użytkowników iPhone’a i iPada obecnie nie używa. Na Androidzie Leith użył Google Pixel 2 z systemem Android 10, wydanym w zeszłym roku.

W oświadczeniu Google nazywa badania błędnymi, stwierdzając, że pogląd, że Android gromadzi więcej danych użytkownika w porównaniu z iOS, jest „odchylony o rząd wielkości”. Apple powiedział Ars Technica, że „zapewnia przejrzystość i kontrolę nad gromadzonymi przez siebie danymi osobowymi” oraz że badania „pokazują błędy”. Wyniki badań są dostępne w formacie PDF dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx