poniedziałek, 24 stycznia

Firma Apple wypuściła dziś pierwszą wersję beta nadchodzącej aktualizacji macOS Catalina do swojej grupy publicznych testerów beta, dając osobom nie będącym deweloperami szansę wypróbowania oprogramowania przed jego upublicznieniem.

Testerzy beta, którzy zapisali się do programu beta testów Apple, będą mogli pobrać macOS Catalina beta za pośrednictwem mechanizmu aktualizacji oprogramowania w Preferencjach systemowych po zainstalowaniu odpowiedniego profilu. Ci, którzy chcą uczestniczyć w programie testowym beta firmy Apple, mogą zarejestrować się na stronie testów beta, która daje użytkownikom dostęp do wersji beta iOS, macOS i tvOS.

Potencjalni beta testerzy powinni wykonać pełną kopię zapasową w Time Machine przed instalacją macOS Catalina, a zainstalowanie jej na głównej maszynie może nie być rozsądne, ponieważ bety mogą być niestabilne i często zawierają wiele błędów.

macOS Catalina eliminuje aplikację iTunes, która jest kluczową funkcją komputerów Mac od 2001 roku. W Catalinie iTunes został zastąpiony przez osobne aplikacje Muzyka, Podcasty i aplikacje TV. Nowe aplikacje mogą zrobić wszystko, co może zrobić iTunes, więc użytkownicy komputerów Mac nie stracą żadnej funkcjonalności, a funkcje zarządzania urządzeniami są teraz obsługiwane przez aplikację Finder.

MacOS Catalina ma nową użyteczną funkcję Sidecar, która ma na celu przekształcenie iPada w dodatkowy ekran komputera Mac. Może działać jako tradycyjny drugi wyświetlacz lub z funkcją dublowania. W Sidecar działa obsługa Apple Pencil, dzięki czemu można zamienić iPada w tablet rysunkowy za pomocą aplikacji takich jak Photoshop.

Dla tych, którzy mają Apple Watch skonfigurowany do odblokowania Maca, istnieje teraz możliwość zatwierdzenia monitów bezpieczeństwa w Catalinie, stukając w boczny przycisk zegarka. Komputery Mac z układem T2 obsługują również blokadę aktywacji, co czyni je bezużytecznymi dla złodziei, podobnie jak w przypadku iPhone’a.

Przed zainstalowaniem macOS Catalina należy pamiętać, że nie obsługuje on już aplikacji 32-bitowych, więc niektóre starsze aplikacje mogą po prostu przestać działać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x