poniedziałek, 15 lipca

Jak informuje The Information, Apple wstrzymał prace nad drugą generacją Vision Pro, aby skupić się wyłącznie na tańszym modelu.

Powszechnie uważano, że Apple planuje podzielić linię produktów Vision na dwa modele: jeden „Pro” i jeden tańszy model standardowy. Firma podobno od roku odsuwała w czasie prace nad goglami Vision Pro drugiej generacji, stopniowo zmniejszając liczbę pracowników przypisanych do tego projektu.

Początkowo Apple skupił się na zmniejszeniu kosztów komponentów pierwszej generacji oraz stworzeniu ulepszonego wyświetlacza dla następnego modelu. Teraz firma najwyraźniej poinformowała co najmniej jednego ze swoich dostawców, że wstrzymuje prace nad Vision Pro następnej generacji. Nadal trwają prace nad bardziej przystępnym cenowo produktem „Vision” o mniejszej liczbie funkcji.

Firma podobno rozpoczęła prace nad tańszym urządzeniem Vision w 2022 roku pod kryptonimem „N109”. Celem jest sprzedaż tego modelu w cenie zbliżonej do topowego iPhone’a, którego cena detaliczna sięga nawet 1600 dolarów. W momencie rozpoczęcia prac nad urządzeniem, Apple planował jego premierę pod koniec 2024 roku, ale na początku tego roku nadal nie miał on gotowego prototypu. Firma ponoć borykała się z trudnościami w znalezieniu sposobów na obniżenie kosztów modelu bez rezygnowania z zbyt wielu funkcji, co oznacza, że prawdopodobnie nie uda się jej dotrzymać zrewidowanej daty premiery, czyli końca 2025 roku.

Apple najwyraźniej chce umieścić w tańszym modelu wysokiej klasy wyświetlacze z gogli Vision Pro, które należą do najdroższych elementów urządzenia. Według wcześniejszych plotek tańszy model będzie posiadał te same wyświetlacze co Vision Pro, ale z mniejszą liczbą kamer, prostszą opaską i mniejszymi głośnikami. Apple chce również, aby jego tańsze gogle VR/AR były co najmniej o jedną trzecią lżejsze niż Vision Pro.

Jeden z dostawców kluczowych komponentów gogli Vision Pro podobno obciął produkcję o 50% w maju, po otrzymaniu od Apple prognozy przewidującej niższy niż oczekiwany popyt. Informacje od tego dostawcy sugerują, że Apple wyprodukował w tym roku nie więcej niż 500 000 sztuk gogli Vision Pro i nie planuje znacząco zwiększyć produkcji do sierpnia.

The Information twierdzi, że istnieje jeszcze możliwość, iż Apple wznowi prace nad Vision Pro drugiej generacji w przyszłości.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx