środa, 20 listopada

Firma Apple ogłosiła dzisiaj M1, najpotężniejszy procesor dla komputerów Mac i pierwszy zaprojektowany specjalnie dla komputerów Mac. M1 jest zoptymalizowany pod kątem systemów Mac, w których małe rozmiary i wydajność energetyczna są kluczowymi funkcjami.

raty-euro

M1 łączy w sobie wiele zaawansowanych technologii i oferuje zunifikowaną architekturę pamięci, która znacznie poprawia wydajność i efektywność. M1 jest pierwszym chipem komputera osobistego zbudowanym przy użyciu najnowocześniejszej technologii 5-nanometrowej i jest wypełniony zdumiewającymi 16 miliardami tranzystorów. Posiada najszybszy na świecie rdzeń procesora wykonany z krzemu o niskim poborze mocy, najlepszą na świecie wydajność procesora, najszybszą na świecie zintegrowaną grafikę w komputerze osobistym oraz przełomową wydajność uczenia maszynowego dzięki Apple Neural Engine.

W rezultacie M1 zapewnia do 3,5x wyższą wydajność procesora, do 6x wyższą wydajność GPU i do 15x szybsze uczenie maszynowe, a wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu nawet 2x dłuższej żywotności baterii niż komputery Mac poprzedniej generacji. Dzięki znacznemu wzrostowi wydajności i efektywności M1 stanowi największy skok w historii komputerów Mac.

Komputery Mac i PC tradycyjnie używają wielu chipów dla obliczeń, grafiki, zabezpieczeń i nie tylko. Teraz z M1, te technologie są połączone w jeden SoC, zapewniając zupełnie nowy poziom integracji dla większej wydajności i efektywności energetycznej. M1 posiada również ujednoliconą architekturę pamięci, która łączy pamięć o wysokiej przepustowości i małych opóźnieniach w pojedynczą pulę w ramach niestandardowego pakietu. Umożliwia to wszystkim technologiom SoC dostęp do tych samych danych bez kopiowania ich między wieloma pulami pamięci, co dodatkowo poprawia wydajność i efektywność.

M1 zawiera 8-rdzeniowy procesor składający się z czterech rdzeni o wysokiej wydajności i czterech rdzeni o wysokiej efektywności. Każdy z rdzeni o wysokiej wydajności zapewnia wiodącą w branży wydajność dla zadań jednowątkowych, działając tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Są to najszybsze na świecie rdzenie procesorów z krzemu o niskim poborze mocy, które pozwalają fotografom edytować zdjęcia w wysokiej rozdzielczości z niesamowitą prędkością, a programistom tworzyć aplikacje prawie 3 razy szybciej niż wcześniej. Wszystkie cztery mogą być używane razem, aby uzyskać ogromny wzrost wydajności wielowątkowej.

M1 zawiera najbardziej zaawansowany procesor graficzny Apple. Korzysta z wieloletnich analiz aplikacji Mac, w tym codziennych aplikacji i wymagających profesjonalnych obciążeń. Dzięki wiodącej w branży wydajności i niesamowitej efektywności procesor graficzny w M1 jest klasą samą w sobie. Dzięki nawet ośmiu potężnym rdzeniom, które mogą jednocześnie obsługiwać prawie 25 000 wątków, GPU z łatwością radzi sobie z niezwykle wymagającymi zadaniami, od płynnego odtwarzania wielu strumieni wideo 4K po renderowanie złożonych scen 3D. Dzięki przepustowości 2,6 teraflopa M1 oferuje najszybszą na świecie zintegrowaną grafikę w komputerze osobistym.

Czip M1 wprowadza Apple Neural Engine na Maca, znacznie przyspieszając zadania uczenia maszynowego (ML). Wyposażony w najbardziej zaawansowaną 16-rdzeniową architekturę Apple, zdolną do wykonywania 11 bilionów operacji na sekundę, silnik Neural Engine w M1 umożliwia nawet 15-krotnie szybsze uczenie maszynowe. W rzeczywistości cały układ M1 został zaprojektowany tak, aby wyróżniał się uczeniem maszynowym, z akceleratorami ML w CPU i potężnym GPU, więc zadania takie jak analiza wideo, rozpoznawanie głosu i przetwarzanie obrazu będą miały poziom wydajności nigdy wcześniej nie widziany na komputerach Mac.

M1 trafi do nowych komputerów MacBook Air, 13-calowego MacBooka Pro i Mac mini. Dołączają do reszty linii produktów Mac, tworząc najmocniejszą linię produktów Mac w historii. To początek przejścia na nową rodzinę chipów zaprojektowanych specjalnie dla komputerów Mac. Przejście na Apple Silicon zajmie około dwóch lat.

Share.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx