wtorek, 27 lutego

Apple zaprezentował dziś swój nowy system operacyjny dla komputerów Mac macOS Mojave. Wersja 10.14 systemu operacyjnego Mac wprowadza szereg nowych funkcji, w tym tryb nocny, dynamiczne tapety pulpitu, stosy na pulpicie, przeprojektowany sklep Mac App Store i wiele innych.

Nowy opcjonalny tryb ciemny umożliwia użytkownikom zmianę ich pulpitu na przyciemniony schemat kolorów, który dotyczy niemal każdej części systemu operacyjnego, w tym preferencji systemowych, wiadomości, poczty, map, zdjęć, kalendarza i innych. Programiści z przyjemnością dowiedzieli się, że najnowsza wersja Xcode pojawiająca się w Mojave obsługuje także nowy tryb nocny, a Apple udostępnia interfejs API, aby programiści mogli zaimplementować tryb nocny w swoich własnych aplikacjach.

Tryb nocny w Mojave zawiera także nową funkcję Dynamic Desktop, która automatycznie zmienia nowe tapety pulpitu, aby pasowały do pory dnia.

W systemie pojawia się nowa funkcja Stacks(Stosy), która została zaprojektowana, aby Twój pulpit był lepiej zorganizowany. Nowa funkcja Stacks porządkuje niechlujne komputery, automatycznie układając pliki w zgrabne grupy na podstawie typu pliku. Użytkownicy mogą dostosowywać swoje stosy do sortowania w oparciu o inne atrybuty plików, takie jak data i tagi.

Ponadto, dodano nowy widok galerii dla programu Finder ułatwiający przeglądanie plików wizualnie, w tym obrazów, wideo, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych, plików PDF i innych. Pojawia się również nowy pasek boczny Findera, który oferuje metadane multimedialne i szybkie akcje, które umożliwiają użytkownikom tworzenie takich elementów, jak tworzenie plików PDF zabezpieczających hasła i uruchamianie niestandardowych akcji automatyzacji na plikach.

Szybki podgląd narzędzia Finder został również wzbogacony o nowe narzędzia Markup i umożliwia użytkownikom obracanie i przycinanie obrazów, oznaczanie plików PDF oraz przycinanie klipów wideo i audio bez konieczności otwierania aplikacji.

macOS Mojave wprowadza także wersje desktopowe wielu aplikacji na iOS, w tym Wiadomości, Akcje, Notatki głosowe i Home. Aplikacje zostały przeniesione na Maca za pomocą frameworków iOS, które zostały dostosowane do systemu MacOS. Apple twierdzi, że począwszy od końca 2019 roku te dodatkowe struktury będą dostępne dla programistów, którzy będą mogli korzystać ze swoich aplikacji na iOS w systemie macOS.

Wraz z macOS Mojave dostępny będzie zupełnie nowy, przeprojektowany Mac App Store. Podobnie jak w przypadku App Store dla iOS, przeprojektowany Mac App Store ma nowy wygląd i zawiera bogate treści redakcyjne ułatwiające odnajdywanie aplikacji. Nowy wygląd wyróżnia również nowe i zaktualizowane aplikacje na karcie Odkrywaj, a karty Tworzenie, Praca czy Gry pomagają użytkownikom w znajdowaniu aplikacji dla określonego projektu lub celu.

Apple koncentruje się również na poprawie bezpieczeństwa i prywatności w systemie macOS 10.14. Na przykład nowa przeglądarka Safari zawiera ulepszoną funkcję Inteligentnego monitorowania śledzenia, która pomaga blokować przyciski „Like” i „Udostępnij” w mediach społecznościowych oraz śledzić widżety użytkowników bez uprawnień.

Dodatkowo Safari przedstawia teraz uproszczone informacje o systemie, gdy użytkownicy przeglądają internet, uniemożliwiając ich śledzenie w oparciu o ich konfigurację systemu. W innym przypadku Safari automatycznie utworzy, automatycznie wypełni i zapisze silne hasła, gdy użytkownicy utworzą nowe konta internetowe i opublikuje ponownie używane hasła, aby użytkownicy mogli je zmienić.

Grupowy FaceTime to kolejna funkcja dostępna wyłącznie w systemie macOS Mojave umożliwiająca użytkownikom inicjowanie sesji czatu nawet z 32 osobami naraz. Użytkownicy FaceTime mogą także dołączyć później, jeśli konwersacja jest nadal aktywna i zdecydować się na dołączenie za pomocą wideo lub audio z iPhone’a, iPada lub Maca lub przy użyciu FaceTime audio lub przez Apple Watch.

Rozszerzeniu uległy również istniejące funkcji ciągłości Apple, nowa funkcja o nazwie Continuity Camera pozwala aplikacji Zdjęcia w macOS Mojave na dostęp do zdjęć i wideo przechwyconych z pobliskich urządzeń iOS. Zrzuty ekranu w macOS będą zawierały również nowe kontrolki ekranowe umożliwiające dostęp do istniejących, ale ukrytych opcji zrzutu ekranu, a także nowe możliwości nagrywania wideo i edycji zdjęć.

MacOS Mojave będzie dostępny jesienią tego roku jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania dla komputerów Mac, wprowadzonych w połowie 2012 roku lub później, a także modeli Mac Pro z 2010 i 2012 roku z zalecanymi kartami graficznymi.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx