czwartek, 18 lipca

Apple zaprezentował system operacyjny nowej generacji dla komputerów Mac nazwany macOS Catalina.

W macOS Catalina Apple zastępuje iTunes nowymi, samodzielnymi aplikacjami – Apple Music, Apple Podcasts i Apple TV. Zupełnie nowa funkcja Sidecar pozwala użytkownikom rozszerzyć pulpit Maca, używając iPada jako drugiego wyświetlacza lub jako precyzyjne urządzenie wejściowe w kreatywnych aplikacjach Mac. Nowe funkcje bezpieczeństwa zapewniają lepszą ochronę użytkowników, a sterowanie głosowe pozwala użytkownikom całkowicie kontrolować komputer Mac za pomocą głosu.

„Dzięki macOS Catalina wprowadzamy nowe nowe aplikacje na komputer Mac, począwszy od nowych samodzielnych wersji Apple Music, Apple Podcasts i aplikacji Apple TV” – powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. Inżynierii oprogramowania. „Użytkownicy docenią, w jaki sposób mogą rozszerzyć obszar roboczy za pomocą Sidecar, umożliwiając nowe sposoby interakcji z aplikacjami Mac za pomocą iPada i Apple Pencil. Dzięki nowym technologiom deweloperskim jesienią tego roku użytkownicy zobaczą więcej wspaniałych aplikacji innych firm. ”

Apple Music, Apple Podcasts i Apple TV
macOS Catalina zastępuje iTunes trzema całkowicie nowymi aplikacjami, które znacznie upraszczają i ulepszają sposób, w jaki użytkownicy komputerów Mac odkrywają i słuchają swojej ulubionej muzyki, programów telewizyjnych, filmów i podcastów.
Nowa aplikacja Muzyka dla komputerów Mac jest błyskawiczna, zabawna i łatwa w użyciu. Apple Music pomoże użytkownikom odkryć wspaniałą nową muzykę z ponad 50 milionami piosenek, list odtwarzania i teledysków. Użytkownicy będą mieli dostęp do całej biblioteki muzycznej, niezależnie od tego, czy pobrali utwory, kupili je, czy zgrywali z płyty CD. Dla tych, którzy lubią posiadać swoją muzykę, iTunes Music Store znajduje się w odległości jednego kliknięcia.

Zupełnie nowa aplikacja Apple TV łączy różne sposoby wyszukiwania i oglądania filmów i programów telewizyjnych w jedną potężną aplikację. Aplikacja Apple TV zawiera kanały Apple TV, spersonalizowane rekomendacje i ponad 100 000 filmów iTunes i programów telewizyjnych do przeglądania, kupowania lub wynajmowania – użytkownicy mogą więc oglądać filmy w rozdzielczości 4K HDR i Dolby Atmos. Mogą śledzić, co aktualnie oglądają i wznowić na dowolnym ekranie. Jesienią Apple TV+, oryginalna usługa subskrypcji wideo Apple, będzie dostępna w aplikacji Apple TV.

Popularna aplikacja Apple Podcasts oferuje w swoim katalogu ponad 700 000 programów oraz opcję automatycznego powiadamiania o nowych odcinkach, gdy tylko staną się dostępne. Aplikacja zawiera również nowe kategorie, śledzenie kolekcji wydawców z całego świata oraz zaawansowane narzędzia wyszukiwania, które mogą znaleźć odcinki według tematu, gościa, a nawet tematu dyskusji.

Użytkownicy, którzy synchronizują swoje media z urządzeniami za pomocą kabla, mogą szybko i łatwo to zrobić w nowych aplikacjach.Gdy użytkownik podłączy urządzenie do swojego Maca, natychmiast pojawi się na pasku bocznym Findera, umożliwiając im tworzenie kopii zapasowych, aktualizację lub przywracanie ich urządzenia.

Sidecar
Dzięki aplikacji Sidecar, iPad może być używany jako rozszerzony wyświetlacz dla komputerów Mac i wysoce precyzyjny tablet do rysowania w obsługiwanych aplikacjach Mac. Dla użytkowników w podróży Sidecar ułatwia wprowadzanie do nich rozszerzonego ekranu, aby mogli rozłożyć swoje prace na dwa wyświetlacze, gdziekolwiek się znajdują. Po sparowaniu z Apple Pencil mogą korzystać z iPada do rysowania, szkicowania lub pisania w dowolnej aplikacji Mac, która obsługuje wprowadzanie rysikiem. Sidecar to doskonałe narzędzie do edycji wideo za pomocą Final Cut Pro X, rysowania za pomocą programu Adobe Illustrator lub oznaczania dokumentów iWork. Podobnie jak wszystkie funkcje ciągłości, Sidecar może działać na połączeniu bezprzewodowym, dzięki czemu użytkownicy mogą pracować z większą mobilnością.

Dostępność
Apple wierzy, że technologia jest najpotężniejsza, gdy wzmacnia wszystkich. W systemie MacOS Catalina firma Apple wprowadza nowe technologie wspomagające, które pomogą każdemu użytkownikowi w pełni wykorzystać możliwości komputera Mac. Sterowanie głosem to technologia przekształcająca, która umożliwia użytkownikom, którzy nie mogą obsługiwać tradycyjnych urządzeń wejściowych, pełną kontrolę swojego Maca za pomocą głosu dzięki technologii rozpoznawania mowy Siri na urządzeniu, co również zapewnia prywatność danych osobowych. Nowe etykiety i siatki pozwalają użytkownikom na interakcję z praktycznie każdą aplikacją przy użyciu wszechstronnych narzędzi nawigacyjnych, a przetwarzanie dźwięku odbywa się na urządzeniu. Sterowanie głosem jest teraz dostępne także w systemach iOS i iPadOS, dzięki czemu użytkownicy mogą kontrolować swoje urządzenie całkowicie za pomocą głosu, a nawet gestów, takich jak stukanie, przesuwanie i przewijanie.

Czas przed ekranem
Screen Time na Macu daje użytkownikom wgląd w to, jak spędzają czas w aplikacjach i na stronach internetowych oraz narzędzia, które pomagają decydować o tym, jak spędzać czas. Czas przed ekranem jest przeznaczony dla użytkowników komputerów Mac, w tym nowej funkcji „Jeszcze jedna minuta”, która daje użytkownikom więcej czasu na zapisanie pracy lub wylogowanie się z gry. Użytkownicy mogą zaplanować czas poza swoim komputerem Mac i określić, ile czasu chcą spędzić w aplikacjach, witrynach internetowych lub kategoriach aplikacji. Dzięki iCloud użytkownicy mogą synchronizować ustawienia Czasu ekranowego i łączyć ich wykorzystanie na urządzeniach iPhone, iPad i Mac prywatnie poprzez szyfrowanie typu end-to-end. Dzielenie się z rodzinami daje rodzicom nowe narzędzia do lepszego zarządzania korzystaniem z urządzeń przez dzieci, w tym możliwość wyboru, z kim dzieci mogą się komunikować i kiedy.

Dodatkowe rozszerzenia aplikacji
● Zdjęcia oferują piękne nowe funkcje przeglądania, które inteligentnie pokazują najlepsze zdjęcia użytkownika.

● Safari ma zaktualizowaną stronę startową, która wykorzystuje sugestie Siri do prezentowania często odwiedzanych witryn, zakładek, zakładek iCloud, selekcji listy czytania i łączy wysyłanych w wiadomościach.

● Mail w macOS Catalina dodaje możliwość blokowania wiadomości e-mail od określonego nadawcy, wyciszania nadmiernie aktywnego wątku i wypisywania się z komercyjnych list mailingowych.
● Notatki mają teraz zupełnie nowy widok galerii, bardziej zaawansowane narzędzia wyszukiwania i dodatkowe opcje współpracy.

● Przypomnienia zostały przeprojektowane za pomocą całkowicie nowego interfejsu użytkownika, który ułatwia tworzenie, organizowanie i śledzenie przypomnień.

Publiczna wersja beta macOS Catalina będzie dostępna dla użytkowników komputerów Mac jeszcze w tym miesiącu, natomiast finalna wersja systemu pojawi się jesienią tego roku jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania dla komputerów Mac wprowadzonych w połowie 2012 roku lub później.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx