środa, 22 maja

Podczas zakończonej właśnie konferencji otwierającej doroczną Worldwide Developers Conference (WWDC) w San Jose Apple oficjalnie zaprezentował iOS 12 dla iPhone’a i iPada. 

iOS 12 nie wprowadzi rewolucji jeśli chodzi o wygląd systemu, a zadaniem twórców ma być przede wszystkim zwiększenie jego płynności i szybkości. Podczas prezentacji Apple poinformował, że aplikacje uruchamiać się mają o 40% szybciej, klawiatura może wyświetlać się o 50% szybciej, a czas otwarcia aparatu może być szybszy nawet do 70%. Apple twierdzi, że iOS 12 podwaja wydajność systemu.

iOS 12 wprowadza ARKit 2.0 z ulepszonym śledzeniem twarzy, bardziej realistycznym renderowaniem i wykrywaniem obiektów 3D. Zapewnia także wsparcie dla wieloosobowych aplikacji wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość, co daje nam możliwość korzystania z gier AR w trybie multiplayer z innymi osobami w tej samej przestrzeni.

iOS 12 zawiera także nową aplikację „Miarka” firmy Apple. Wykorzystuje ARKit do mierzenia obiektów, kształtów i linii za pomocą kamery na urządzeniu z systemem iOS. Podobne aplikacje są już dostępne w App Store, ale w przypadku iOS 12 aplikacja ta jest stworzona bezpośrednio przez Apple i domyślnie pojawi się w systemie.

W systemie iOS 12 pojawi się również wiele ulepszeń istniejących już aplikacji Apple. Giełda została całkowicie przebudowana, aby zapewnić bardziej szczegółowe informacje, w tym ceny po godzinach, a integracja z Apple News oferuje najciekawsze historie biznesowe. Giełda będzie również dostępna na iPadzie, obok przeprojektowanej aplikacji Notatki głosowe.

Notatki głosowe zostały również przebudowane, aby ułatwić ich używanie, a teraz będą one zsynchronizowane z  iCloud, dzięki czemu będą dostępne na iPhonie i iPadzie, niezależnie od miejsca ich nagrania.

Zdjęcia w iOS 12 wprowadzają najlepsze funkcje ze Zdjęć Google. Zawierają propozycje wyszukiwania i nową kartę „Dla Ciebie”, która zawiera wspomnienia, polecane zdjęcia, a nawet sugerowane efekty. Sugeruje także, komu chcesz udostępnić swoje zdjęcia.

Apple nie obiecał, że Siri stanie się bardziej niezawodna w iOS 12, ale będzie w stanie zrobić więcej. Dzięki skrótom Siri może wykonywać różne akcje, kiedy wypowiadasz proste polecenia. Na przykład, jeśli powiesz Siri „Zgubiłem klucze”, Siri może użyć aplikacji Tile, aby zlokalizować je automatycznie. Jeśli powiesz Siri, że chcesz surfować, otrzymasz raport o surfingu, prognozę pogody, wskazówki dojazdu na plażę i wiele więcej – wszystko za jednym poleceniem. Co więcej, Apple daje nam możliwość tworzenia własnych skrótów Siri. Możesz nauczyć Siri wykonywania wielu różnych akcji uruchamianych przez polecenia niestandardowe. To bardzo przypomina aplikację Workflow firmy Apple na iOS, z wyjątkiem tego, że używasz głosu zamiast przycisków.

Funkcja „Nie przeszkadzać” jest użytecznym dodatkiem do iOS, a dzięki iOS 12 jest jeszcze lepsza.

Nowy tryb „Pora spać” ukrywa powiadomienia, aby nie rozpraszały cię, gdy się obudzisz się sprawdzić czas w środku nocy. Powrócą do ekranu blokady rano, gdy funkcja „Nie przeszkadzać” zostanie wyłączona, abyś można było do nich wrócić. Apple daje nam również możliwość wyboru, kiedy kończy się funkcja „Nie przeszkadzać”. Można ustawić ją teraz na godzinę, aż do wieczora, aż dotrzesz do określonej lokalizacji lub do końca wydarzenia w kalendarzu.

Apple przejął się skargami na powiadomienia i w iOS 12 dodał obsługę zgrupowanych powiadomień, tak jak w Androidzie, dzięki czemu Centrum Powiadomień jest o wiele czytelniejsze.

Po ich ustawieniu można będzie nacisnąć powiadomienie, gdy się pojawi, a następnie wysłać je do Centrum powiadomień, aby nie było wyświetlane na ekranie blokady. Możesz także wybrać ciche powiadomienia z niektórych aplikacji, aby nie było potrzeby robienia tego w Ustawieniach.

Wraz z iOS 12 Apple chce mieć wkład w walkę z nałogiem telefonicznym. Dzięki nowej funkcji „Czas Ekranowy” w iOS 12 można dokładnie zobaczyć, ile czasu spędzasz się na iPhone’ie i na co poświęca się ten czas. Informuje Cię, jak często korzystasz z aplikacji i ile godzin spędzasz w nim każdego dnia. Czas ekranowy pozwala również określić, ile czasu możesz spędza się w każdej aplikacji. Jeśli tracisz zbyt wiele czasu na Facebooku, możesz dać sobie godzinny limit czasu każdego dnia, a Czas ekranowy pokaże Ci kiedy zbliżasz się do końca. Gdy limit się skończy, Czas ekranowy uniemożliwi wyświetlenie aplikacji. Aby kontynuować korzystanie trzeba zignorować limit. Co ciekawe funkcja Czas ekranowy synchronizuje czas na wszystkich urządzeniach iOS danego użytkownika.

Czas ekranowy pozwala także kontrolować aktywność dzieci i sprawdzać, w jaki sposób korzystają ze swoich aplikacji. Można w niej również określić czas jaki dziecko może spędzić na na oglądaniu filmów z YouTube lub graniu w Minecrafta.

Jeśli macie iPhone’a X a w nim Animoji, to iOS 12 doda ich jeszcze więcej. Będzie można również tworzyć nowe animoji, które wyglądają bardziej jak użytkownik, dzięki nowej funkcji o nazwie Memoji. Memoji oferuje ogromną kolekcję opcji dostosowywania, dzięki czemu można będzie stworzyć całą masę Animojis o różnym wyglądzie i stylach. Będzie można wybrać kolor skóry, fryzurę oraz dodać rzeczy takie jak okulary i czapki.

IOS 12 wprowadza połączenia grupowe przez FaceTime wideo. FaceTime w końcu otrzymuje grupowe rozmowy wideo w iOS 12, a jednocześnie obsługuje maksymalnie aż 32 osoby. Wszystkich rozmówców będzie można zobaczyć jednocześnie na ekranie i dotknąć wybranej osoby, aby zobaczyć ją bliżej.

IOS 12 będzie udostępniony publicznie na jesieni tego roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx