piątek, 18 września

Screen-Shot-2013-08-20-at-2.56.00-pm

Amerykański Urząd Patentowy (USPTO) opublikował nowo udzielony firmie Apple patent, rozszerzający dotykową technologię multi-touch na urządzeniach firmy Apple z ekranem dotykowym do przestrzeni powietrznej nad ekranem, oraz umożliwiając manipulowanie obiektami 3D poprzez gesty 3D. Prawie jak w filmie „Raport mniejszości”, ale nie całkiem.

Patent o numerze 8514221 ma nazwę „Praca z obiektami 3D”. Pozwala użytkownikom manipulowanie obiektami 3D na ekranie za pomocą 3-cyfrowych gestów. Zaczynając od dotknięcia ekranu za pomocą trzech palców i szczypanie, przesuwanie i obracanie podczas ruchu rękami nad ekranem, użytkownik zobaczy na ekranie jak obiekt reaguje na te działania.

Screen-Shot-2013-08-20-at-3.13.20-pm

Szczególnie fajne jest to, że jeśli dany obiekt jest dwuwymiarowy na ekranie, to użytkownik może przekształcić go w 3D jedynie unosząc palce od ekranu jakby dodając trzeci wymiar. Dla przykładu trójkąt można by zamienić w pryzmat.

Istnieją też inne tryby sterowania w oparciu o gesty podobne, ale i bardziej skomplikowane. Użytkownicy mogą wprowadzić tryb „sculpting”, który umożliwia manipulowanie obiektem 3D na ekranie, tak jak gdyby był z gliny. Możesz go wgniatać, skręcać, zarysowywać lub wyciskać kształty za pomocą różnych gestów szczypania, ciągnięcia i skręcania.

13.08.20-3D_Gesture-6

Zastosowań takiego rozwiązania mogą być tysiące. Od gier, przez programy edukacyjne dla dzieci, a kończąc na profesjonalnych aplikacjach do projektowania wnętrz gdzie architekci mogliby w dowolny sposób spoglądać na budynki, układ mebli itp.

Choć zaintrygowały nas te powietrzne gesty to jest rzeczą oczywistą, że choć Apple opatentował pomysł, nie znaczy to, że będzie go używać w gotowym produkcie. A szkoda. Ja liczę, że jednak go doczekamy.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x