sobota, 20 lipca

Amerykański Urząd Patentowy (USPTO) opublikował nowo udzielony firmie Apple patent, rozszerzający dotykową technologię multi-touch na urządzeniach firmy Apple z ekranem dotykowym do przestrzeni powietrznej nad ekranem, oraz umożliwiając manipulowanie obiektami 3D poprzez gesty 3D. Prawie jak w filmie „Raport mniejszości”, ale nie całkiem.

Patent o numerze 8514221 ma nazwę „Praca z obiektami 3D”. Pozwala użytkownikom manipulowanie obiektami 3D na ekranie za pomocą 3-cyfrowych gestów. Zaczynając od dotknięcia ekranu za pomocą trzech palców i szczypanie, przesuwanie i obracanie podczas ruchu rękami nad ekranem, użytkownik zobaczy na ekranie jak obiekt reaguje na te działania.

Szczególnie fajne jest to, że jeśli dany obiekt jest dwuwymiarowy na ekranie, to użytkownik może przekształcić go w 3D jedynie unosząc palce od ekranu jakby dodając trzeci wymiar. Dla przykładu trójkąt można by zamienić w pryzmat.

Istnieją też inne tryby sterowania w oparciu o gesty podobne, ale i bardziej skomplikowane. Użytkownicy mogą wprowadzić tryb „sculpting”, który umożliwia manipulowanie obiektem 3D na ekranie, tak jak gdyby był z gliny. Możesz go wgniatać, skręcać, zarysowywać lub wyciskać kształty za pomocą różnych gestów szczypania, ciągnięcia i skręcania.

Zastosowań takiego rozwiązania mogą być tysiące. Od gier, przez programy edukacyjne dla dzieci, a kończąc na profesjonalnych aplikacjach do projektowania wnętrz gdzie architekci mogliby w dowolny sposób spoglądać na budynki, układ mebli itp.

Choć zaintrygowały nas te powietrzne gesty to jest rzeczą oczywistą, że choć Apple opatentował pomysł, nie znaczy to, że będzie go używać w gotowym produkcie. A szkoda. Ja liczę, że jednak go doczekamy.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx