poniedziałek, 24 stycznia

Jak informuje Reutersprezydent Rosji, Władimir Putin podpisał dziś nowe przepisy, zgodnie z którymi wszystkie smartfony, komputery i telewizory Smart TV sprzedawane w tym kraju mają posiadać fabrycznie zainstalowane aplikacje w języku rosyjskim.

Zwolennicy tego prawa twierdzą, że pomoże to rosyjskim programistom lepiej konkurować z zagranicznymi firmami technologicznymi. Ustawodawstwo wprowadzono również jako sposób na zaoszczędzenie konsumentom konieczności pobierania oprogramowania po zakupie nowego urządzenia.

Detaliści elektroniczni już skrytykowali ustawę, która ma wejść w życie 1 lipca przyszłego roku twierdząc, że ustawodawstwo zostało przyjęte bez konsultacji z nimi. Przepis wzbudził również obawy, że Rosja może wykorzystać wstępnie zainstalowane aplikacje jako sposób szpiegowania swoich obywateli.

Nadal nie jest jasne, jak firmy technologiczne zareagują na tą wiadomość, chociaż Apple już wcześniej groził wycofaniem się z rynku rosyjskiego, jeśli wprowadzony zostanie całkowity zakaz sprzedaży produktów bez wstępnie zainstalowanych aplikacji w języku rosyjskim.

W odpowiedzi na dzisiejszą wiadomość, bezimienne źródło Apple podobno powiedziało dziennikowi Kommersant że: „Nakaz dodawania aplikacji firm trzecich do ekosystemu Apple byłby równoważny z jailbreakiem. Stanowiłby zagrożenie bezpieczeństwa, a firma nie może tolerować tego rodzaju ryzyka”.

Według „The Moscow Times” rząd sporządzi listę oprogramowania, które firmy technologiczne będą musiały domyślnie instalować, oraz listę urządzeń objętych tych prawem na której znajdą się komputery, tablety i telewizory Smart TV wraz z telefonami komórkowymi.

W ostatnich latach rosyjski rząd rozprawił się z wolnością internetu między innymi wymagając od serwisów przesyłających wiadomości udostępniania kluczy szyfrowania tych wiadomości służbom bezpieczeństwa, a sieciom społecznościowym do przechowywania danych użytkowników na lokalnych serwerach w kraju.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x