sobota, 22 czerwca

Firma Apple usunęła dziś iPoda nano i iPoda shuffle ze swojej witryny internetowej i sklepu internetowego na całym świecie dając ciche potwierdzenie tego, że sprzedaż tych przenośnych odtwarzaczy multimedialnych zostaje zakończona. Firma Apple nadal sprzedaje iPoda touch.

Wygląda na to, że iPody nano i iPody shuffle są nadal dostępne w wielu sklepach Apple i u autoryzowanych  sprzedawców, ale prawdopodobnie nie potrwa to długo. W Polsce najnowszy iPod z 16GB pamięci kosztował 799 złotych, a odtwarzacz iPod shuffle kosztował 249 złotych z pamięcią 2 GB.

Poza nowymi kolorami i wielkością pamięci, firma Apple zaktualizowała ostatnio iPoda nano w październiku 2012 roku, a odtwarzacz iPod shuffle we wrześniu 2010 roku. Apple zaktualizował iPoda touch w lipcu 2015 roku wsadzając w niego chip A8 i zwiększając rozdzielczość tylnej kamery do 8 megapikseli.

Firma Apple wprowadziła na rynek iPoda shuffle w styczniu 2005 roku, a następnie iPoda nano we wrześniu 2005 roku. W sumie pojawiło się siedem generacji iPoda nano i cztery generacje iPoda shuffle.

Sprzedaż iPoda spadała od kilku lat. Firma Apple poinformowała, że w czwartym kwartale 2014 roku sprzedało się 2,6 miliona iPodów. Od tej pory firma Apple zgrupowała w wynikach finansowych sprzedaż produktów iPod w kategorii „Inne produkty”. Sprzedaż iPodów osiągała w 2008 roku 54,8 miliona w porównaniu do 14,3 miliona w 2014 roku.

Sukces iPoda, wprowadzonego po raz pierwszy w 2001 roku przez Steve’a Jobsa, pomógł Apple przywrócić sobie pozycję jednej z największych na świecie firm z branży technologicznej na przełomie tysiącleci. Ale po wypuszczeniu iPhone’a w 2007 roku odtwarzacze iPod nano i odtwarzacze iPod shuffle stawały się coraz bardziej niszowymi produktami.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx