poniedziałek, 27 maja

Apple i Google ogłosiły wspólny plan, w którym wykorzystają technologię Bluetooth, aby pomóc rządom i agencjom zdrowia ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 na całym świecie.

Apple twierdzi, że prywatność i bezpieczeństwo użytkowników będą miały kluczowe znaczenie dla tego projektu. Uczestnictwo będzie miało charakter opt-in, a prywatność, przejrzystość i zgoda są „niezwykle ważne dla tego wysiłku”.

W związku z tym, że COVID-19 może być przenoszony przez bliskie sąsiedztwo osób dotkniętych chorobą, urzędnicy zdrowia publicznego określili śledzenie kontaktów jako cenne narzędzie pomagające powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Wiele wiodących organów zdrowia publicznego, uniwersytetów i organizacji pozarządowych na całym świecie wykonało ważną pracę nad opracowaniem opcjonalnej technologii śledzenia kontaktów. Aby przyczynić się do tego, Apple i Google wprowadzą kompleksowe rozwiązanie obejmujące interfejsy programowania aplikacji (API) i technologię na poziomie systemu operacyjnego, aby pomóc w śledzeniu kontaktów. Biorąc pod uwagę pilną potrzebę, planuje się wdrożenie tego rozwiązania w dwóch etapach, przy jednoczesnym zachowaniu silnej ochrony prywatności użytkowników.

Od maja Apple i Google udostępnią interfejsy API, które umożliwią współdziałanie urządzeń z Androidem i iOS za pomocą aplikacji od publicznych urzędów zdrowia. Te aplikacje będą dostępne do pobrania dla użytkowników z App Store i Google Play.

W nadchodzących miesiącach Google i Apple będą pracować nad udostępnieniem szerszej platformy do śledzenia kontaktów opartej na technologii Bluetooth poprzez wbudowanie tej funkcji w platformy bazowe. Apple twierdzi, że to rozwiązanie jest bardziej niezawodne niż interfejs API i umożliwi uczestnictwo większej liczbie osób, jeśli zdecydują się na udział i umożliwi interakcję z szerszym ekosystemem aplikacji i rządowymi organami zdrowia.

Wszyscy w Apple i Google wierzymy, że nigdy nie było ważniejszego momentu na współpracę w celu rozwiązania jednego z najbardziej palących problemów na świecie. Dzięki ścisłej współpracy i współpracy z programistami, rządami i instytucjami zdrowia publicznego mamy nadzieję wykorzystać moc technologii, aby pomóc krajom na całym świecie spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19 i przyspieszyć powrót do życia codziennego.

Wszystkie informacje o pracach prowadzonych przez Apple i Google będą jawnie publikowane i budowane w porozumieniu z zainteresowanymi stronami. Wstępne informacje na temat technologii śledzenia kontaktów są dostępne na nowej stronie Apple stworzonej dla tej funkcji, która zawiera łącza do dokumentacji technicznej na temat specyfikacji Bluetooth, specyfikacji kryptografii i interfejsu API platformy.

TechCrunch poznał szczegółowe informacje na temat działania procedur śledzenia. Losowy identyfikator zostanie przypisany do telefonu danej osoby i będzie przesyłany przez Bluetooth do innych urządzeń w pobliżu.

Identyfikator, który zmienia się co 15 minut i nie zawiera żadnych danych osobowych, przejdzie przez serwer przekazywania, który może być zarządzany przez organizacje zdrowia na całym świecie. Lista identyfikatorów, z którymi kontaktuje się osoba, nie opuszcza telefonu, chyba że użytkownik wyraźnie zdecyduje się go udostępnić. Użytkownicy z pozytywnym wynikiem testu nie zostaną zidentyfikowani dla innych użytkowników Apple lub Google.

Wszystkie dopasowania identyfikatorów są wykonywane na urządzeniu, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć w 14-dniowym przedziale czasu, czy ich iPhone znajdował się w pobliżu urządzenia osoby, która sama zidentyfikowała się jako pozytywnie przetestowana na COVID-19. Użytkownicy, którzy zostaną powiadomieni o tym, że zostali narażeni na kontakt z nosicielem wirusa otrzymają następnie instrukcje dotyczące postępowania za pośrednictwem aplikacji zdrowia publicznego.

Apple i Google nie używają do funkcji śledzenia żadnych danych lokalizacji nawet od użytkowników, którzy zgłaszają obecność wirusa. Narzędzie nie ma na celu określenie gdzie byli dotknięci użytkownicy, ale czy byli w pobliżu innych ludzi stanowiąc dla nich zagrożenie, tak aby ci dotknięci takim kontaktem wiedzieli, jak się izolować ze względu na dalszą możliwość przekazywania wirusa.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
4 lat temu

[…] na aktywną stronę internetową, rejestracja domeny nastąpiła tego samego dnia, w którym Apple i Google ogłosiły wspólny cel stworzenia technologii śledzenia kontaktów COVID-19, aby pomóc rządom i agencjom zdrowia […]

trackback
4 lat temu

[…] briefingu prasowego Apple wskazał, że nadchodzący system śledzenia kontaktów COVID-19 we współpracy z Google będzie podlegał weryfikacji, co oznacza, że użytkownicy będą musieli […]

trackback
4 lat temu

[…] współpracuje również z Google nad inicjatywą, w ramach której obie firmy zbudują opartą na technologii Bluetooth platformę śledzenia w celu […]

trackback
4 lat temu

[…] i Google ujawnili plany swojego projektu powiadamiania o narażeniu 10 kwietnia. Wspólne wysiłki wykorzystają Bluetooth, aby ostrzec […]

trackback
4 lat temu

[…] Apple i Google ogłosili plan opracowania technologii śledzenia kontaktów opartej na technologii Bluetooth (znanej obecnie jako powiadomienie o narażeniu) 10 kwietnia, zapewniającej zorientowany na prywatność sposób śledzenia możliwości zarażenia się koronawirusem. […]

5
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx