Począwszy od iOS 17.4, Apple umożliwi instalowanie alternatywnych sklepów z aplikacjami na iPhone’ach w Unii Europejskiej. Apple wprowadził tę zmianę, aby zachować zgodność z nowymi przepisami wynikającymi z unijnej ustawy o rynkach cyfrowych, która zacznie w pełni obowiązywać w przyszłym miesiącu.
W wywiadzie dla Michaela Grothausa z Fast Company były szef marketingu Apple i obecny szef App Store, Phil Schiller, powiedział, że alternatywne sklepy z aplikacjami wiążą się z zagrożeniami dla prywatności i bezpieczeństwa:
„Te nowe przepisy, choć dają deweloperom nowe możliwości, niosą ze sobą także nowe ryzyko. Nie da się tego obejść. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować to ryzyko dla wszystkich” – powiedział Schiller podczas niedawnej dyskusji na temat prywatności i wpływu na bezpieczeństwo ustawy Komisji Europejskiej o rynkach cyfrowych.
Jednym z tych zagrożeń jest możliwość pobrania przez użytkowników złośliwych lub niebezpiecznych aplikacji, chociaż Apple będzie notarialnie potwierdzać wszystkie aplikacje w drodze połączenia zautomatyzowanych procesów i podstawowej kontroli ręcznej, aby w równym stopniu zapobiegać udostępnianiu tych aplikacji w alternatywnych sklepach z aplikacjami tak bardzo jak to możliwe. Mimo to Apple twierdzi, że poświadczenie notarialne nie będzie tak dokładne, jak proces przeglądu w App Store i wytyczne, których muszą przestrzegać programiści.
Według Schillera kolejnym ryzykiem jest to, że rygorystyczne zasady App Store dotyczące niepożądanych treści mogą nie obejmować alternatywnych sklepów z aplikacjami:
„Zapoznaliśmy się z wieloma opiniami ekspertów oraz urzędów na temat rzeczy, które musimy zrobić, aby albo nie zezwalać na pewne rodzaje niewłaściwych treści w naszym App Store, albo dać użytkownikom kontrolę nad tym doświadczeniem, aby mogli zdecydować, co jest dla nich najlepsze – i stworzyliśmy do tego zasady” – mówi Schiller. „Te zasady nie będą miały zastosowania na innym rynku, chyba że zdecydują się na stworzenie własnych zasad, z dowolnymi kryteriami, jakie wymyślą. Czy zwiększa to ryzyko, że użytkownicy i rodziny zetkną się z nieodpowiednimi treściami lub innymi doświadczeniami? Tak, niestety tak.”
W komentarzach Schillera powtórzono wiele zagrożeń opisanych przez firmę Apple na swojej stronie internetowej:
Dystrybucja alternatywna, jeśli nie jest odpowiednio zarządzana, stwarza zwiększone ryzyko dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników i deweloperów. Obejmuje to ryzyko związane z instalowaniem oprogramowania od nieznanych twórców, które nie podlega wymaganiom programu Apple Developer Program, instalowaniem oprogramowania naruszającego integralność systemu za pomocą złośliwego oprogramowania lub innego złośliwego kodu, dystrybucją pirackiego oprogramowania, narażeniem na nielegalne, niewłaściwe i szkodliwe treści z powodu niższych standardów dotyczących treści i moderacji oraz zwiększone ryzyko oszustw i nadużyć. Apple ma mniejsze możliwości eliminowania tych zagrożeń oraz zapewniania klientom wsparcia i zwrotu środków w związku z tymi problemami. Nawet przy zastosowaniu zabezpieczeń wiele z tych zagrożeń pozostaje.
Pełną treść wywiadu w języku anglistkim można sobie przeczytać na stronie Fast Company.