Nowe technologie mogą sprawić, że nasze życie będzie bardziej komfortowe. Mogą też sprawić, że rachunki za gaz czy energię elektryczną będą niższe. Szczególnie zimą, gdy budżet domowy jest mocno obciążany przez wydatki związane z ogrzewaniem domu czy mieszkania.
Istnieje wiele rozwiązań, które są w stanie znacznie ograniczyć koszty ogrzewania – zwłaszcza w domkach jednorodzinnych. Jednym z najpopularniejszych jest ocieplenie budynku, połączone często z wymianą okien i modernizacją systemu centralnego ogrzewania. Tego typu inwestycje są efektywne, jednak wymagają zarówno znacznych nakładów finansowych, jak i wielomiesięcznego planowania.
Jak wskazują badania, Polacy budujący domy najczęściej decydowali się na ogrzewanie gazowe (52%)[1]. Piece gazowe są coraz wydajniejsze, ale istnieje możliwość dalszej optymalizacji ich pracy, jeśli do pracy zaprzęgniemy nowe technologie. Oznacza to, że inwestując w inteligentny dom, możemy długofalowo jeszcze bardziej obniżyć rachunki za ogrzewanie. Według danych Eurostatu w 2015 roku Polacy wydawali na ogrzewanie średnio 10% swoich budżetów domowych i był to jeden z najwyższych wskaźników procentowych w UE. Rosnące ceny gazu, węgla oraz energii elektrycznej sprawiają, że ryzyko wyższych opłat w obecnym sezonie grzewczym jest większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Bardziej energooszczędny dom z Netatmo
Potencjał rozwiązań inteligentnego domu (smart home) w celu obniżenia zużycia energii elektrycznej oraz gazu dotyczy zarówno starszego budownictwa, jak i stosunkowo nowych mieszkań oraz domków jednorodzinnych. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu są inteligentne termostaty i głowice termostatyczne na kaloryfery.
Pierwsza grupa urządzeń, do której należy Inteligentny Termostat Netatmo (Smart Thermostat), daje możliwość bardzo precyzyjnego kontrolowania bojlera elektrycznego lub pieca gazowego – włączając w to tworzenie scenariuszy dostosowanych do rutyny domowników oraz zdalnego zarządzania urządzeniami z poziomu smartfona. Głowice natomiast mogą współpracować zarówno z wyposażonym w inteligentny termostat piecem, jak i funkcjonować samodzielnie choćby w mieszkaniach, gdzie doprowadzone jest miejskie CO.
Łatwo sobie wyobrazić scenariusz, w którym zmiana planów powoduje, że wracamy do mieszkania później i chcemy, aby bojler tego konkretnego dnia nagrzał wodę do kąpieli o innej godzinie niż zwykle. Jeśli urządzenie będzie sterowane inteligentnym termostatem, odpowiednie polecenie będziemy mogli wysłać ze swojego smartfona. Zdalnie sterowany termostat to również potencjalnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które inwestują w mieszkania pod krótkoterminowy wynajem i potrzebują rozwiązania, które w każdej sytuacji pozwoli reagować elastycznie – przykładowo umożliwią zdalne zaprogramowanie cyklu pracy pieca gazowego. Możemy też wyłączyć bojler, aby ten nie zużywał prądu.
Wspomniane wcześniej inteligentne głowice termostatyczne są dostosowane do samodzielnego montażu na kaloryferach. Przykładowo Inteligentne Głowice Termostatyczne firmy Netatmo(Smart Radiator Valves) mogą być sterowane poprzez dedykowaną aplikację na smartfony oraz integrowane w ramach szerszych ekosystemów smart home – współpracują z Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple HomeKit. Taka integracja umożliwia między innymi sterowanie głosowe oraz tworzenie bardziej skomplikowanych scenariuszy z wykorzystaniem systemu IFTTT.
Przykładowo jeśli w pokoju zainstalowane jest automatycznie uchylane okno, które ma zaprogramowane cykliczne wietrzenie pomieszczenia, taka inteligentna głowica może odciąć dopływ wody do kaloryfera, aby nie dopuścić do marnowania ciepła. Potencjalne scenariusze obejmują też zdalne sterowanie z poziomu aplikacji temperaturą w każdym w pomieszczeń, w którym kaloryfery wyposażone są w tego typu głowicę termostatyczną.
Cena i dostępność w Polsce
Wspomniane w artykule rozwiązania Netatmo są już dostępne w Polsce. Ich sugerowane ceny detaliczne to:
- Inteligentny Termostat – 799,99 zł
- Inteligentne Głowice Termostatyczne (zestaw do centralnego ogrzewania) – 899,99 zł
- Dodatkowa Inteligentna Głowica Termostatyczna – 349,99 zł
[1]Podane dane procentowe pochodzą z 6. edycji „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez serwis Oferteo.pl w lutym i marcu 2018 roku. Metodologią badania była ankieta przeprowadzona wśród 1082 osób, które budowały dom w 2017 roku.