Dyrektor generalny Spotify, Daniel Ek, nalega, aby mocodawcy w Wielkiej Brytanii wcielili projekt ustawy regulującej konkurencję na rynkach cyfrowych, ograniczając dominację Apple, Google i innych dużych firm technologicznych.
Projekt ustawy o rynkach cyfrowych, konkurencji i konsumentach (DMCC), nad którym pracuje Wielka Brytania, umożliwi organom ds. konkurencji nakładanie na przedsiębiorstwa wymogów dotyczących postępowania i „promowanie konkurencji”, gdy polityka firmy „ma niekorzystny wpływ na konkurencję”. Ek od dawna opowiadał się za ustawodawstwem ograniczającym zdolność Apple do oferowania platformy (iOS) i konkurowania na tej platformie z aplikacjami takimi jak Apple Music, rywalem Spotify.
W wywiadzie dla Financial Times Ek powiedział, że kontrola Apple i Google nad sposobem, w jaki miliardy konsumentów korzystają z internetu, jest „szaleństwem”.
„Nie tylko dyktują zasady, ale także bezpośrednio konkurują z tymi dostawcami na niższym szczeblu łańcucha dostaw” – powiedział Ek. Ek chce, aby brytyjska ustawa gwarantowała, że firma będąca arbitrem na rynku cyfrowym „nie może być jednocześnie graczem”. Stwierdził, że DMCC musi mieć „prawdziwe zęby”, dodając, że ustawa jest przeznaczona dla wszystkich deweloperów. „Coraz więcej programistów przekonuje się, że Apple jest konkurentem” – powiedział.
Jeśli ustawa DMCC zostanie przyjęta, dałaby ona brytyjskiemu Urzędowi ds. Konkurencji i Rynków uprawnienia do nakładania wielomiliardowych kar finansowych na duże firmy, które naruszają ustalone zasady. Firmy technologiczne będą musiały zapewnić większą przejrzystość działania swoich sklepów z aplikacjami, a organy regulacyjne będą mogły wymusić otwarcie określonych rynków, takich jak sklepy z aplikacjami lub wyszukiwarki.
Spotify od lat toczy spór z Apple, a spór między obiema firmami zaostrzył się ostatnio w 2022 roku, kiedy Apple odrzucił aktualizację aplikacji Spotify, która dodała obsługę audiobooków. Spotify w 2019 roku złożył w Unii Europejskiej skargę regulacyjną dotyczącą praktyk App Store, która jest nadal badana, a firma poparła także ustawę o otwartych rynkach w Stanach Zjednoczonych, która wymagałaby od Apple umożliwienia pobierania z zewnętrznych źródeł i alternatywne sklepy z aplikacjami.