Biometria linii papilarnych to jedna z najdłużej wykorzystywanych metod weryfikacji tożsamości. Opiera się na wykorzystaniu analizy wzorca odcisku linii papilarnych, który jest unikalny i różny dla każdego palca, każdej dłoni dla każdej osoby. Pomiar linii papilarnych, jako cechy biometrycznej może być wykonany przy użyciu czytnika linii papilarnych, który pozwala na stwierdzenie identyczności odcisków palców, na podstawie zbieżności wielu elementów (zwanych detalami lub minucjami).
Metoda biometryczna oparta o badanie linii papilarnych jest wygodna i cechuje się wysoką niezawodnością, a co więcej – jest powszechnie znana. Z drugiej natomiast strony przy dokonywaniu pomiaru mogą nastąpić błędy, na skutek mechanicznych uszkodzeń (np. wysuszenie, pęknięcie) lub zabrudzeń palca (np. tłuszcz), zmiany jego kształtu z upływem lat lub chociażby przesunięcia palca na skanerze.
W ostatnich latach technologia biometryczna przeżywa jednak swego rodzaju „reinkarnację” ze wglądu na powszechność smartfonów i tabletów, w których umożliwiono logowanie właśnie poprzez technologię biometryczną.
Obecnie technologia biometryczna ma wielu fanów i nadal zdobywa coraz więcej zwolenników, nie tylko w codziennym korzystaniu z technologii mobilnej, ale również w samej bankowości. Nic w tym dziwnego. Czytnik linii papilarnych pozwala na dodatkowe zabezpieczenie telefonu, a często niewygodne wpisywanie kodu PIN nie musi być już tak uciążliwym problemem.
Teraz dzięki logowaniu przy pomocy mechanizmu Touch ID, klienci mBanku korzystający z aplikacji mobilnej dedykowanej na system iOS nie muszą podawać kodu PIN. Wystarczy przyłożyć palec do czytnika wbudowanego w iPhone (jeśli posiada), a mechanizm porówna odcisk palca z zarejestrowanym w urządzeniu wzorcem. Jeśli odciski będą zgodne, klient zostanie zalogowany do aplikacji banku.
Funkcjonalność jest dostępna we wszystkich iPhonach i iPadach posiadających czytnik linii papilarnych oraz wersję oprogramowania minimum 9.0 Należy wspomnieć o tym, że autoryzacja transakcji nie ulega zmianie, nadal przelewy potwierdzamy kodem PIN.
Po uruchomieniu aplikacji i zalogowaniu się po raz pierwszy za pomocą kodu PIN, pojawi się ekran zachęcający do uruchomienia nowego sposobu logowania. Zaznaczamy wtedy checkbox i akceptujemy kodem PIN. Od teraz każde logowanie będzie odbywać się poprzez przyłożenie palca do czytnika.
W ING jest to od dawna 😉
W mBanku też było od dawna ale w apce korporacyjnej. W czwartek weszło dla mas.
Nie zesikaj sie blagam
Szkoda, że jest możliwość obejścia tego zabezpieczenia. Wszystko da się złamać. Nawet takie technologiczne rozwiązania.
Odzież patriotyczna Red is Bad
Szkoda, że nie pozbyli się dodatkowych klików. Wchodząc do apki CitiMobile od razu wita mnie info o skanie odcisku palca. W apce mBank mam wszystkie reklamy i pierdoły a jak chcę się zalogowac to muszę i tak kliknąc „zaloguj” i dopiero jestem na swoim koncie. Uważam to za zbędny klik. Niby jeden ale kto przyzwyczai się do pozbycia sie tego kliknięcia nie będzie chciał klikać, proste. Ale dobrze, że w końcu to wprowadzili.