piątek, 22 listopada

Wybór dobrego wideorejestratora mającego za zadanie rejestrować zdarzenia na drogach i na parkingu to nie wszystko. Takie urządzenie musimy bowiem wyposażyć w dobrą kartę pamięci, na której będą przechowywane nagrania. Jaką kartę do kamery samochodowej wybrać? Oto co wyróżnia te najlepsze?

Na rynku mamy dostępne setki modeli kart pamięci, które cechują rozmaite pojemności i parametry. Wybór odpowiedniego nośnika danych dla naszej kamery to bardzo ważna kwestia, gdyż przechowywane będą na nim niejednokrotnie bardzo istotne dla nas nagrania. Sprawdźmy, co warto wiedzieć w tej kwestii.

Jaką pojemność karty wybrać?

Zdecydowanie dobrym wyborem będzie zakup karty pamięci o jak największej pojemności oraz od dostawcy kamery. Tego typu nośniki danych nie są już tak drogie jak kilka lat temu i obecnie już za kilkadziesiąt złotych możemy kupić naprawdę porządną i pojemną kartę microSD. Zdecydowanie nie warto decydować się na zakup kart pamięci o pojemności nie mniejszej niż 32GB. Wideo nagrywane w wysokiej rozdzielczości potrafi zająć sporo przestrzeni dyskowej. Kupując kartę o pojemności przynajmniej 32GB możemy być pewni, że miejsca na nagranie nie zabraknie nawet w trakcie długiej podróży.

Jeśli zdecydowaliście się natomiast na zakup wideorejestratora z aktywnym trybem parkingowym i właśnie zabieracie się za konfigurację takiego zestawu z dedykowanym powerbankiem, mającego zapewnić Wam stały monitoring przestrzeni dookoła samochodu, to warto zakupić kartę o jeszcze większej pojemności.

Możecie postawić na nośnik 64- lub 128-gigabajtowy. Powinniście się bowiem spodziewać, że stała praca kamerki w samochodzie i monitoring 24h/dobę to naprawdę długi materiał wideo zajmujący sporo przestrzeni na karcie pamięci. Najwyższej jakości karty oraz widorejestatory, których używają organizacje o najwyższych standardach ma w swojej ofercie firma Nextbase.

Ile nagrań z wideorejestratora zmieści się na karcie pamięci?

Ile nagrań z wideorejestratora zmieści się na karcie pamięci zamontowanej w naszej kamerce? Przede wszystkim jest to zależne od jej pojemności oraz od tego, w jakiej rozdzielczości będą nagrywane materiały wideo.

Standardem jest to, że większość popularnych urządzeń rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Takich nagrań na karcie pamięci zmieści się nam całkiem sporo. Schody pojawią się przy zakupie kamerki rejestrującej obraz w rozdzielczości 4K.

Tak szczegółowe nagrania potrafią „ważyć” naprawdę sporo i nie obejdziecie się bez pojemnej karty microSD. Pojemność 64GB powinna być wystarczająca. Jeśli jednak nastawiacie się na pracę z aktywnym trybem parkingowym to być może warto pokusić się o zakup nośnika o pojemności 128GB lub nawet 256GB? Wtedy będziecie w 100% pewni, że waszemu rejestratorowi nie zabraknie przestrzeni dyskowej nawet na wielogodzinne nagrania wykonane w wysokiej rozdzielczości.

Łączny orientacyjny czas zapisu w pełnej pętli na kartach pamięci o określonych pojemnościach przygotowaliśmy dla Was w poniższej tabeli. Uwzględnia ona bitrate nagrania:

Pojemność / bitrate 15MBPS 20MBPS 25MBPS 30MBPS 50MBPS 100MBPS
32GB 4h 40m 3h 30m 2h 48m 2h 20m 1h 25m 0h 40m
64GB 9h 20m 7h 00m 5h 36m 4h 40m 2h 50m 1h 20m
128GB 18h 35m 14h 00m 11h 12m 9h 20m 5h 35m 2h 50m
256GB 37h 10m 27h 55m 22h 30m 18h 35m 11h 10m 5h 35m

Jakie parametry powinna mieć karta do kamerki samochodowej?

Karta pamięci, którą będziemy kupować z myślą o naszym wideorejestratorze musi spełniać pewne wymagania. Dzięki nim nasza praca z nośnikiem danych będzie sprawna, bezproblemowa i nie doprowadzi nas do szewskiej pasji. Przede wszystkim sprawdźmy jakie typy nośników mamy dostępne w sprzedaży pod względem technologii przeprowadzania zapisu.

  • TLC (Triple Level Cell) – jest to najpopularniejsza metoda zapisu. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie charakteryzuje ją najmniejsza trwałość jeśli chodzi o ilość maksymalnych cykli zapisu danych.
  • MLC (Multi Level Cell) – nieco mniej zawodna technologia. Stosuje się ją w przypadku nośników mających być elementem urządzeń dokonujących dużej ilości cykli zapisu.
  • SLC (Single Level Cell) – w przypadku tej technologii mamy do czynienia z najtrwalszym zapisem. Stosuje się ją w przypadku nośników dedykowanych do zastosowań profesjonalnych.

Obecnie najpopularniejsze na rynku są karty korzystające z technologii TLC. Są one stosunkowo tanie. Nośniki wykorzystujące mniej zawodne rozwiązania oczywiście będą kosztowały dość sporo. Szukając karty pamięci dla naszego wideorejestratora warto zwrócić uwagę także na inne parametry.

Wśród nich kluczową rolę odgrywają szybkość odczytu i jednocześnie zapisu danych. Powinniście poszukiwać nośników klasy 10/U1. Zapewniają one bowiem wysokie prędkości transferu danych, które są bardzo ważne gdy przychodzi nam zgrać nagrania na dysk komputera bądź do pamięci smartfona.

Czy każda karta pamięci będzie pasować do wideorejestratora?

To dobre pytanie. Niekoniecznie. Przede wszystkim poszukując karty pamięci do wideorejestratora powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją techniczną naszego urządzenia. Musimy zwrócić uwagę na to, jaki format nośnika danych obsługuje nasza kamera samochodowa (najczęściej są to jednak karty pamięci microSD).

Ponadto bardzo ważnym parametrem jest też maksymalna obsługiwana pojemność nośnika danych. Może się bowiem okazać, że zakupimy kartę microSD o zbyt dużej pojemności i nasz wideorejestrator nie będzie wykrywał jej w slocie.

Na kartach microSD do rejestratora nie warto oszczędzać. Najtańsze produkty oferują nam bowiem bardzo ograniczoną ilość procesów zapisu danych, przez co szybko mogą się dla nas stać bezużyteczne. A nikt nie chce przecież znienacka stracić ważnych zapisów dokumentujących na przykład przebieg wypadku, prawda? Dobrze byłoby także, gdyby wybrana przez nas karta pamięci oferowała funkcję korekty błędów.

Formatowanie karty SD pod kamerkę samochodową

Formatowanie karty pamięci to proces, w którym nośnikowi przydzielony zostaje nowy system plików i wskutek tego nadaje się on do wielokrotnego użytku. Karty pamięci można sformatować do formatu FAT (przy pojemności do 2GB) lub FAT32 (pojemność między 2GB a 32GB). Karty pamięci o pojemności powyżej 32GB formatuje się do formatu exFAT. Aby przygotować kartę pamięci do użytku, musimy skorzystać z komputera wyposażonego w odpowiedni czytnik.

Formatowanie przez Narzędzie dyskowe na Macu

Włóż kartę pamięci microSD/SD do czytnika kart lub adaptera jeśli czytnika nie posiada Twój Mac. Następnie otwórz aplikację Narzędzie dyskowe. Teraz zlokalizuj ikonkę nośnika w liście po lewej stronie. Powinna być opisana jako karta microSD. Zaznacz ją. W pasku górnym ekranu aplikacji znajdziesz przycisk „Wymaż”. Po kliknięciu w nią otworzy się nowe okienko w którym z listy rozwijalnej możemy wybrać format nowego systemy plików. Polecamy wybranie FAT lub ex-FAT. Teraz pozostaje już ostateczne zatwierdzenie wyboru i kliknięcie przycisku Wymaż. Proces formatowania powinien przebiec szybko i sprawnie.

Podsumowanie

Karta pamięci to jeden z najważniejszych elementów podczas budowania systemu rejestrowania wideo dla naszego samochodu. W końcu to na niej przechowywane są niezwykle istotne dla nas nagrania, mogące być dowodem w sprawie wypadku lub kolizji, wykorzystanym następnie w sądzie bądź podczas dochodzenia odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej sprawcy.

Warto zadbać o to, by wykorzystywany przez nas nośnik charakteryzowała wysoka jakość — zarówno pod względem żywotności na skutek wykonywania częstych zapisów materiałów wideo, jak i pod względem szybkości przesyłu danych. Nie warto stawiać na karty o małej pojemności — współczesne metody nagrywania wideo opierają się w zdecydowanej większości na rozdzielczości Full HD czy nawet 4K.

Materiały wideo mogą więc bardzo szybko zapełnić nośnik o zbyt małej pojemności. Dlatego minimalna ilość pamięci na nasze dane to 32GB. Warto natomiast zawsze zdecydować się na zakup karty o pojemności nieco większej – żebyśmy mieli pewną rezerwę na ewentualne, dodatkowe nagranie.

Dobra karta microSD to niemały wydatek — profesjonalne rozwiązania w tym segmencie potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. Jeśli nie zależy Wam na aż tak drogim produkcie, to możecie zdecydować się na zakup którejś z tańszych kart bazujących na standarcie zapisu TLC.

W takiej sytuacji nie możecie być jednak pewni, że taka karta nie zakończy swojego żywota stosunkowo szybko – w najmniej odpowiednim momencie. Warto stawiać na karty microSD od znanych producentów. Marki „no name” są dostępne w o wiele lepszych cenach, ale nie gwarantują nam w żaden sposób bezawaryjnej pracy. Gdy już zdecydujecie się na zakup odpowiedniego nośnika danych dla Waszego rejestratora, to musicie przygotować taką kartę do użytku w kamerce poprzez formatowanie. To bardzo prosta czynność, z którą powinni sobie poradzić nawet laicy.

Dajcie koniecznie znać w komentarzach czy i Wy korzystacie na co dzień z wideorejestratorów. Na jakie karty pamięci postawiliście? A może korzystanie z kamerki samochodowej kiedyś uratowało Wam skórę? Podzielcie się z nami swoimi niesamowitymi historiami!

Materiał zewnętrzny

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
Exit mobile version