czwartek, 21 listopada

Pomimo regularnego moderowania sklepów z aplikacjami mobilnymi, w sklepach AppStore i Google Play od czasu do czasu w darmowym pobieraniu pojawiają się programy, które nie są zgodne z regulaminem tych stron.

raty-euro

W rezultacie użytkownicy pobierają je na swoje urządzenia i w najlepszym wypadku otrzymują zupełnie inną zawartość niż się spodziewali. W najgorszym przypadku tracą pieniądze lub dane osobowe z powodu oszukańczego oprogramowania.

Jako przykład rozważmy przypadek, w którym pozornie nieszkodliwa gra dla dzieci z bezpretensjonalną grafiką 2D, która raczej nie przyciągnie prawdziwych graczy, okazała się być powłoką dla kasyna online opartego na kryptowalutach. Platfroma hazardowa była dostępna po zalogowaniu się do aplikacji z tureckiego adresu IP za pomocą usług VPN.

Wkrótce po wykryciu, moderatorzy usunęli grę z App Store, ale nieprzyjemny niesmak pozostał. Co więcej, to nie pracownicy firmy odkryli lukę, a niejaki Kosta Eleftheriou, specjalista od takich kameleonowych aplikacji.

Według Kosty, użytkownicy mogli zostać wprowadzeni w błąd, ponieważ oprogramowanie było darmowe, pokazywało reklamy, było dostępne w sklepie przez kilka miesięcy, a nawet otrzymywało aktualizacje.

Stało się również wiadome, że sam twórca tej aplikacji nie prowadził kasyna online, a jedynie otrzymywał pieniądze za pośrednictwo. Gra Jungle Runner 2k21 była dostępna między innymi w Turcji, Kazachstanie i we Włoszech.

Sytuację pogarsza fakt, że tajna platforma hazardowa nie została uwzględniona w żadnym rankingu kasyn internetowych, czyli jest to całkowite oszustwo. Ocalałe recenzje w App Store wyjaśniają, że wielu graczy straciło pieniądze z powodu tej aplikacji. Jednocześnie nie jest jasne, ile zysku mogli zarobić właściciele kasyna, gdy ta aplikacja istniała.

Ponieważ niemożliwe jest skontaktowanie się z menedżerami nielegalnego kasyna, użytkownicy zaczęli obwiniać Apple za utratę swoich pieniędzy. Firma jednak odmówiła komentarza w tej sprawie.

Niedługo przed tym użytkownicy zgłosili kolejną fałszywą aplikację – Trezor, oszukańczy analog portfela kryptowalutowego o tej samej nazwie. Po zarejestrowaniu się na nim Philippe Christodoulou stracił ponad 17 bitcoinów, o co również oskarżył Apple.

Share.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx