sobota, 23 listopada

 

Na podstawie wielu plotek, które słyszeliśmy w przeszłości od Bloomberga, Apple planuje porzucić Intela i przejść na własne chipy w komputerach Mac począwszy od 2020 roku. Firma Axios potwierdziła dziś raport Bloomberga i powiedziała, że wiele źródeł sugeruje, że Apple przejdzie na niestandardowe chipy oparte na ARM w przyszłym roku.

Według Axiosa, programiści i przedstawiciele firmy Intel oczekują, że Apple zacznie używać chipów opartych na ARM w 2020 roku.

Mówi się, że przejście na chipy oparte na ARM są częścią planów Apple zmierzających do tego, aby komputery Mac, iPhone’y i iPada współpracowały ze sobą i uruchamiały te same aplikacje. Bloomberg na początku tego tygodnia powiedział, że do 2021 roku Apple chce, aby programiści mogli stworzyć jedną aplikację, która będzie działać na iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac.

Przejście Apple do pojedynczej aplikacji na wszystkie urządzenia już się rozpoczęło. W ubiegłym roku Apple wprowadził do systemu macOS kilka aplikacji na iOS, takich jak Notatki głosowe, Akcje i Dom. W tym roku Apple planuje zezwolić programistom na transformacje aplikacji z iPada do systemu macOS, a w roku 2020 ma to dotyczyć również aplikacji na iPhone’a. W 2021 roku programiści będą mogli stworzyć jedną aplikację, którą użytkownicy będą mogli pobrać na dowolnej platformie Apple.

Takie przejście znacznie zwiększy liczbę dostępnych aplikacji na Maca, a zmniejszy ilość pracy, jaką programiści muszą wprowadzić, aby stworzyć aplikację na Maca. Pozwoli to również na lepsze ujednolicenie systemów operacyjnych Apple na wszystkich swoich urządzeniach.

Od lat pojawiają się plotki o przejściu Apple w komputerach Mac na procesory ARM. Plotki te nasilają się między innymi z powodu licznych opóźnień w procesorach Intela, które powodują opóźnienia w produktach Mac. Dzięki własnym chipom opartym na ARM, Apple nie będzie związany z cyklami wypuszczania chipów Intela.

Apple ma już własne chipy z serii A dla iPhone’a i iPada, a także najnowsze chipy Apple w najnowszych komputerach Mac – T2. Układ T2, w modelach iMac Pro i zeszłorocznych MacBookach Pro, MacBookach Air i Macach mini zawiera kilka komponentów, w tym kontroler zarządzania systemem, procesor sygnału obrazu, kontroler SSD i bezpieczny enkoder ze sprzętowym silnikiem szyfrowania. Obsługuje pasek dotykowy w komputerze MacBook Pro i funkcję Touch ID w komputerach MacBook Pro i MacBook Air.

Apple jest głównym klientem Intela, odpowiedzialnym za około pięć procent rocznych przychodów firmy, więc przejście na chipy oparte na ARM będzie dużym ciosem dla Intela, ale na dłuższą metę plusem dla klientów. Nowoczesne chipsety Apple z serii A dla iPhone’a i iPada są już mocniejsze niż wiele układów Intela dostępnych na rynku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
4 lat temu

[…] sugerują, że Apple pracuje nad niestandardowymi procesorami opartymi na ARM, które pozwoliłyby mu odejść od obecnego dostawcy procesorów dla MacBooków – firmy […]

wpDiscuz
1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
Exit mobile version