Intel zaprezentował nowe procesory Core 12. generacji odpowiednie do laptopów, a w ramach ogłoszenia twierdzi, że nowy Core i9 jest nie tylko szybszy niż chip Apple M1 Max w 16-calowym MacBooku Pro, ale jest najszybszym procesorem mobilnym wszechczasów.
Nowy Core i9 jest wyposażony w 14-rdzeniowy procesor z sześcioma rdzeniami wydajnościowymi i ośmioma rdzeniami energooszczędnymi, podczas gdy 10-rdzeniowy układ M1 Max ma osiem rdzeni wydajnościowych i dwa rdzenie energooszczędne. Wysokiej klasy układ Intela ma maksymalną częstotliwość Turbo Boost 5,0 GHz, ale pobór mocy może osiągnąć nawet 115 watów, co jest znacznie większą mocą niż kiedykolwiek używał układ M1 Max i nie jest idealna dla obudowy termicznej urządzeń takich jak MacBook Air i MacBook Pro.
W ramach działań marketingowych firma Intel udostępniła bardzo podstawowy wykres wydajności i mocy, z drobnym drukiem wskazującym, że wydajność została zmierzona na podstawie kompilacji plików binarnych z pakietem testowym SPEC CPU 2017. Co ciekawe, z wykresu wynika, że nowy Core i9 osiągnął wyższą wydajność w przeliczeniu na wat niż chip M1 Max, ale ogólnie M1 Max może nadal działać przy znacznie niższych mocach niż topowa oferta mobilna Intela.
Oczywiście trzeba będzie poczekać, aby zobaczyć, jak procesory Core 12. generacji sprawdzą się w rzeczywistych testach, aby uzyskać prawdziwe porównanie z chipem M1 Max.
Nowe chipy Intela są z pewnością szybkie, ale Apple prawdopodobnie nie żałuje przejścia na własne, niestandardowe układy Apple Silicon, biorąc pod uwagę wydajność energetyczną swoich chipów, które zapewniają imponującą wydajność bez przegrzewania się w cienkich i lekkich obudowach, takich jak MacBook Air i MacBook Pro. I prawdopodobnie zaledwie kilka miesięcy dzieli nas od zaprezentowania przez Apple układu nowej generacji M2, który powinien zrobić kolejny krok naprzód pod względem wydajności na wat.
Linia procesorów do notebooków 12. generacji firmy Intel obejmuje 28 układów, w tym opcje Core i7 i Core i5 ze średniej i niższej półki. Chipy weszły do ostatecznej produkcji, a urządzenia nimi zasilane mają trafić na rynek jeszcze w tym roku.