czwartek, 21 listopada

Jak donosi The New York Times, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych dąży do zawarcia umowy między Apple i Google w ramach jednej z największych spraw antymonopolowych rządu USA.

raty-euro

We wtorek Departament Sprawiedliwości złożył pozew antymonopolowy przeciwko Google twierdząc, że firma stosowała antykonkurencyjne i wykluczające praktyki na rynkach wyszukiwania i reklamy w celu utrzymania bezprawnego monopolu.

W 2017 roku firma Apple zaktualizowała umowę pozwalając wyszukiwarce Google postać domyślnie wybraną opcją na urządzeniach Apple. The New York Times donosi, że Apple otrzymuje szacunkowo od 8 do 12 miliardów dolarów rocznie w zamian za uczynienie Google domyślną wyszukiwarką na swoich urządzeniach i usługach, w tym na iPhonie i Siri. Uważa się, że jest to największa płatność, jakiej Google dokonuje na rzecz kogokolwiek i stanowi od 14 do 21 procent rocznych zysków Apple.

Według Departamentu Sprawiedliwości prawie połowa ruchu wyszukiwania Google pochodzi obecnie z urządzeń Apple, a perspektywa utraty umowy została opisana jako „przerażający” i „czerwony kod” w firmie. Ruch w wyszukiwarce Google jest integralną częścią jej modelu biznesowego ze względu na system reklam.

Apple również znajduje się pod ostrzałem za ułatwianie zachowań antykonkurencyjnych poprzez akceptację umowy i wyciąganie większej ilości pieniędzy poprzez regularne renegocjacje. Chociaż obie firmy są konkurentami w Dolinie Krzemowej, mówi się, że porozumienie jest częścią „nieprawdopodobnego zjednoczenia rywali”.

Skarga Departamentu Sprawiedliwości cytuje słowa jednego z wieloletnich pracowników Apple z 2018 roku, która mówił, że „nasza wizja jest taka, że pracujemy tak, jakbyśmy byli jedną firmą”.

Interwencja prawna stanowi zagrożenie dla znacznej części przychodów Apple, ale jest jeszcze większym zagrożeniem dla Google, który pozornie nie miałby możliwości zastąpienia utraconego ruchu. New York Times spekuluje, że takie zerwanie współpracy może zmusić Apple do nabycia lub zbudowania własnej wyszukiwarki, co z kolei może stanowić jeszcze większe zagrożenie dla Google.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx