czwartek, 21 listopada

Absolwenci Politechniki Gdańskiej stworzyli niewielkie urządzenie, które potrafi mierzyć i analizować wiele parametrów zdrowotnych przy wsparciu sztucznej inteligencji. Gadżet przypomina kształtem spłaszczoną czarną kulę, którą zakłada się na klatkę piersiową.

Parametry jakie zbiera urządzenie można mierzyć na różne sposoby i zazwyczaj są to pomiary, które wykonywane są z wykorzystaniem wielu urządzeń naraz. Inżynierowie z gdańskiego startupu Aidlab, postanowili opracować urządzenie, którego przeznaczenie będzie bardziej uniwersalne i dopięli swego. Efektem ich pracy jest mały wynalazek do pomiaru wielu istotnych funkcji życiowych.

Tym razem nie popełnimy błędów poprzedniej wersji

Aidlab 2, bo tak nazwano nowy produkt, jest całkowicie przebudowaną wersją swojego poprzednika. Twórcy postawili sobie ambitne zadanie stworzenia najbardziej precyzyjnego urządzenia do monitorowania zdrowia, jednocześnie eliminując wady wieku dziecięcego poprzedniego modelu.

Jak mówi Jakub Domaszewicz, współzałożyciel firmy:

Ostatnie lata poświęciliśmy za dużo czasu na uszczęśliwienie zbyt wielu potencjalnych użytkowników, tracąc tym samym uwagę na tym, czego oczekiwali od nas płacący klienci. Czasami spędzaliśmy wiele tygodni na tworzenie czegoś, czego tak do końca nikt nie chciał, bo tak podpowiadała nasza intuicja. Ciężko jest się przyznać do błędu, ale ostatecznie udało nam się zrobić krok wstecz, spojrzeć na wszystko jeszcze raz i tym razem podjąć decyzję aby jedynym naszym zmartwieniem było to, by dostarczane dane nie odbiegały od tych z urządzeń medycznych.

Aidlab 2 ma być opaską znacząco odbiegającą funkcjami i jakością od innych podobnych monitorów zdrowia i aktywności na rynku. Głównie dzięki AI.

Aidlab 2 potrafi m.in. wykonać badanie EKG (w trybie ciągłym, również w trakcie snu), wykryć bezdech senny, stres (dodano nowy czujnik reakcji skórno-galwanicznej), temperaturę, chrapanie oraz kaszel (z mikrofonu). Jako jedyna opaska potrafi również wykrywać automatyczne ćwiczenia z własną masą ciała, co jest międzyinnymi wykorzystywane przez gdańskiego finalistę Ninja Warrior Polska – Grzegorza Niecko (https://www.aidlab.com/pl/blog/grzegorz-niecko)  Urządzenie podaje także przebyty dystans, liczbę wykonanych kroków oraz pokonanych pięter.

W tej wersji Aidlab 2 zastosowano najwyższej klasy czujniki, które są na co dzień wykorzystywane w urządzeniach stosowanych w warunkach klinicznych. Trudno znaleźć podobne rozwiązanie w innych opaskach dostępnych na rynku. Niestety, może to wpłynąć na ostateczną cenę urządzenia, ponieważ Aidlab 2 jest obecnie w fazie finalnego prototypowania.

Prawdziwym przełomem jest jednak dodanie nowego rdzenia, który będzie napędzał niewielkie modele sztucznej inteligencji, analizujące dużą część danych zdrowotnych bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu dane nie będą musiały być przesyłane dalej, co zwiększy prywatność i szybkość działania. Typowe opaski są raczej mało inteligentne – zbierają i przedstawiają dane, dostarczając jedynie podstawowe informacje, co wynika z ich ograniczonej mocy obliczeniowej. Przekłada się to na ich użyteczność, ponieważ użytkownicy są zbyt zajęci, aby samodzielnie analizować i porównywać dane historyczne. Aidlab 2 ma to zmienić, oferując nie tylko analizę danych w czasie rzeczywistym, ale także spersonalizowane wskazówki zdrowotne, bazujące na wszystkich dostępnych parametrach.

Portfolio klientów pokazuje, że nie jest to opaska dla zwykłego Kowalskiego

Wchodząc na stronę twórców, maluje się raczej obraz firmy, który produkuje urządzenia dla biznesu, przemysłu i nauki aniżeli dla przeciętnego zjadacza chleba. 

W tej chwili byłoby dla nas niezwykle trudne, aby skupić się na rynku konsumenckim i konkurować z takimi gigantami jak Xiaomi, Garmin czy Google (marka Fitbit). Jest to oczywiście naszym długofalowym celem, aby nasze urządzenie mogło służyć każdemu, ale obecnie odbyłoby się to kosztem jakości, na co nie możemy sobie pozwolić. Stąd zdecydowaliśmy się dostarczać precyzyjne dane tam, gdzie istnieje realna potrzeba przeprowadzenia bardzo dokładnych pomiarów, np. do badań naukowych.

Obecnie nie jest znany termin wypuszczenia na rynek Aidlab 2, ale każdy może zapisać się do listy oczekujących na stronie: https://www.aidlab.com/pl/aidlab-2

Share.
Subscribe
Powiadom o

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
Exit mobile version