piątek, 22 listopada

Po poniedziałkowym ogłoszeniu nowego systemu OS X Yosemite, wiele osób pewnie się zastanawia czy następna wersja desktopowego systemu operacyjnego Apple będzie działać na ich komputerach Mac. Są dobre i złe wiadomości. 

Dobra wiadomość jest taka, że Yosemite nie nakłada większych wymagań w zakresie minimalnego sprzętu potrzebnego do produktywnego i bezproblemowego działania, po prostu dlatego, że jest podobna w tym zakresie do Mavericksa. Złą wiadomością jest to, że niektóre starsze modele Mac z pewnością pozostaną w tyle w tym, co nazywamy ceną za postęp.

Zatem czy Wasz komputer będzie w stanie obsługiwać Yosemite?

Według Apple, wymagania sprzętowe dla OS X 10.10 Yosemite są identyczne z tymi z Mavericksa. Oznacza to, że każdy z wymienionych poniżej modeli komputerów Mac lub nowszy uruchomi Yosemite:

  • MacBook Pro z połowy 2007 
  • MacBook Air z końca 2008 
  • iMac z połowy 2007 
  • Mac mini z początku 2009 
  • Mac Pro z początku 2008
  • aluminiowy MacBook z końca 2008
  • aluminum MacBook z początku 2009
  • Xserve z początku 2009

Potrzebne będzie także 2 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej do uruchomienia Yosemite – czyli znowu tak jak Mavericks.

Teraz, gdy już wiesz, że Yosemite i Mavericks wymagają dokładnie tego samego sprzętu, warto dodać, że powinien on działać płynniej w porównaniu z Mavericksem a to za sprawą kilku nowych funkcji poprawiających wydajność.

Mavericks wymagał od inżynierów wiele pracy potrzebnej do wprowadzenia nowych, szybszych funkcji i zoptymalizowania wydajności.

Dla przykładu, zegar koalescencyjnego grupuje niepotrzebne operacje razem tak, by procesor wykorzystywany był bardziej skutecznie i często wchodzi w tryb oszczędzania energii. Podobnie Mavericks przyniósł funkcję App Nap, która pozwala systemowi spowolnić aplikacje, które są całkowicie ukryte i nie pracują aktywnie, więc zużywają mniej zasobów. Technologia oszczędzania energii w Safari wstrzymuje wtyczki stron internetowych, które są wyłączone. Wszystkie te cechy i wiele innych pozwalają Mavericksowi na zwiększenie wydajności baterii a co za tym idzie i całkowitej wydajności.

W Yosemite jest jeszcze mniej bałaganu. Interfejs użytkownika jest prostszy i bez efektów takich jak cienie, które są obciążeniem zarówno dla CPU i GPU. Wymaga on mniejszej liczby kliknięć do wykonywania typowych zadań, a Safari w Yosemite daje jeszcze większą wydajność, zwłaszcza podczas oglądania wideo.

I ostatnia rzecz nie mniej ważna. Swift, nowy język programowania Apple dla iOS i OS X wydany w poniedziałek, pozwoli programistom pisać aplikacje szybsze i lepiej wykorzystujące zasoby.

Czy zatem będziecie się zastanawiać czy pobrać go na Wasze komputery, zwłaszcza że będzie także darmowy? Nie mogę się doczekać jesieni.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
10 lat temu

jak dotąd styczność z Macami miałem tylko incydentalną, jednak zastanawia mnie, czy OS X może działać jeszcze płynniej? :> druga sprawa, na którą nie zwróciłem uwagi podczas oglądania keynote a dopiero teraz, to taka, że pokazano jak działają te funkcję poprawiającą wydajność i oszczędność baterii, ale nie pokazano jak faktycznie przekłada się to na żywotność baterii. czyżby wprowadzone poprawki nie były aż tak spektakularne w praktyce?

Pawem
10 lat temu

No, no. Ciekawy twór z tego Swifta. Miło, że Apple udostępniło darmowy podręcznik. Hehe, Polacy to już nawet polski support stworzyli https://swift-code.pl/ 😉

bogdan
9 lat temu

niestety nie działa płynniej. Praca na macu MacBook Pro i5 4GB RAM to udręka, po prostu każda czynność wymaga czasu i wiecznie kręcące się kolorowe kółeczko – po prostu porażka. Zdecydowanie nie polecam tego upgradu bo ja to zrobiłem i nie mogę znaleźć drogi powrotnej – po prostu jej nie ma. System jednym słowem zainstalowany na świeżo po wyczyszczeniu kompa działa jak 10 letni windows z pofragmentowanym dyskiem i pofragmentowanym rejestrem i małą ilością wolnego miejsca na dysku!!!

wpDiscuz
3
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
Exit mobile version