Komisja Europejska potwierdziła, że „roaming” w telefonii komórkowej pozostanie bezpłatny w Unii Europejskiej przez kolejną dekadę.
Organ zarządzający poinformował, że osiągnięto porozumienie polityczne między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim w sprawie przedłużenia roamingu do 2032 roku.
W komunikacie prasowym zapowiadającym porozumienie o przedłużeniu polityki bezpłatnego roamingu Komisja Europejska powiedziała:
Podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W każdym miejscu Europy poprawi się również dostęp do zgłoszeń alarmowych. Konsumenci będą mieli prawo do jasnych informacji, kiedy usługa, z której korzystają w roamingu, może być związana jest z niezaplanowanymi kosztami. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 r.
Przed 2017 rokiem, kiedy w UE zniesiono opłaty roamingowe, wczasowicze i osoby podróżujące służbowo w całej Europie często były obarczane wysokimi rachunkami telefonicznymi po powrocie do domu, a operatorzy sieci pobierali wygórowane opłaty za połączenia, SMS-y i dane wykorzystywane za granicą.
Lata prowadzenia kampanii spowodowały, że praktyka została porzucona w UE, co oznacza, że klienci telefonii komórkowej na ogół nie muszą już martwić się o opłaty roamingowe podczas korzystania z telefonu w UE, a większość taryf telefonicznych liczy połączenia, SMS-y i dane używane w krajach UE jako równoważne z taryfami krajowymi.
Biorąc pod uwagę, że Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską, mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie będą mogli korzystać z bezpłatnego roamingu podczas korzystania z telefonów za granicą. Choć początkowo najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii, stwierdzili, że nie planują ponownego wprowadzenia opłat roamingowych po Brexicie, ale od tego czasu wszyscy ogłosili zmiany i te opłaty przywrócili.