Zabezpieczenie domowej elektroniki przed skokami napięcia prądu to kluczowa sprawa przy ochronie inwestycji w drogie urządzenia – komputera, projektora, telewizora, konsoli do gier czy sprzętu audio.
Nie warto wybierać najtańszej listwy o słabym obciążeniu połączenia i niskiej wartości prądu, który może ona przejąć, bo grozi to zniszczeniem sprzętu i nawet pożarem w domu. Podpowiadamy, czym się powinna charakteryzować skuteczna listwa przeciwprzepięciowa.
Wybór listwy do podłączenia akcesoriów elektronicznych – wydawałoby się, że to banalna sprawa, prawda? Nic bardziej mylnego, bo gwałtowne przepięcie oznacza groźbę spalenia układów scalonych podpiętej do sprzętów elektroniki, co oznacza jej trwałe zepsucie, a w skrajnym scenariuszu może się skończyć nawet pożarem domu.
W grę wchodzą zatem uniknięcie ewentualnych kosztownych napraw, wymiany sprzętu na nowy i ocalenie dobytku. Przepięcia mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak wyładowania atmosferyczne (pośrednie uderzenia pioruna), problemy z siecią elektryczną czy zakłócenia generowane przez inne urządzenia. Wybór odpowiedniej listwy jest więc niezwykle istotny, gdyż jej specyfikacja techniczna wpływa na nasze bezpieczeństwo, a najtańsza wersja nie oferuje odpowiedniej maksymalnej absorbowanej energii i wartości prądu wyłączającego. To po prostu za duże ryzyko.
Poniżej przedstawiamy więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy przeciwprzepięciowej.
- Właściwości ochronne. Podstawową funkcją listwy jest ochrona przed gwałtownymi skokami napięcia prądu. Listwa powinna mieć wbudowane odpowiednio skuteczne zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na kluczowe aspekty techniczne.
Przykłady? Listwa Hama Premium 6 GN. 3 m oferuje wysoki poziom ochrony, z maksymalnym obciążeniem połączenia 3680 W (standardowe przedłużacze czy listwy cechują się tą wartością do 1000-1500 W), całkowitym prądem upływowym o wartości do 18000 A (łączną wartością prądu, który listwa może bezpiecznie przejąć i odprowadzić do ziemi podczas przepięcia), napięciem zasilania 250 V i specyfikacją sieciową 16 A. Natomiast przekrój żyły przewodu wynosi 1,5 mm2, co przekłada się w bezpośredni sposób na skuteczność listwy. Tego rodzaju parametry są odpowiednie do ochrony bardziej wrażliwych urządzeń, takich jak komputery, sprzęt RTV czy konsole do gier. Tak oto możemy spokojnie zapomnieć o ryzyku zwarcia i potencjalnego pożaru w domu.
Z kolei model Hama 6 GN 1.4 m wyróżnia się osobnym podświetlanym wyłącznikiem przy każdym z sześciu gniazd. W ten sposób możemy decydować o odcięciu od prądu każdego z poszczególnych podłączonych urządzeń z osobna.
- Liczba gniazd. W zależności od potrzeb, warto wybrać listwę z odpowiednią liczbą gniazd w zależności od naszych potrzeb i mnogości używanego sprzętu. Standardowe modele oferują od czterech do nawet ośmiu gniazd. Tutaj na plus wyróżnia się inny model od niemieckiego producenta, czyli bardziej podstawowa listwa antyprzepięciowa z pięcioma gniazdami, ale dla komfortu użytkownika obróconymi o 45 stopni. Uwagę zwraca też ulepszone zabezpieczenie styków, aby uniknąć przypadkowego kontaktu, co ma szczególne znaczenie w towarzystwie szkrabów.
- Długość kabla. Powinna ona być rzecz jasna dostosowana do miejsca, w którym listwa będzie używana. Zbyt krótki kabel może ograniczać możliwości podłączenia urządzeń. Na rynku znajdziemy warianty np. z trzymetrowym kablem, jak wspomniany model Hama Premium o charakterystycznej białej kolorystyce.
- Dodatkowe funkcje. Warto zwrócić uwagę na przydatne funkcjonalności, takie jak:
-
- wspomniane indywidualne wyłączniki dla każdego gniazda;
- wskaźniki LED (optyczny wyświetlacz funkcji ochrony przeciwprzepięciowej, obecny chociażby w modelu Hama z sześcioma gniazdami i osobnym wyłącznikiem);
- płaska i kompaktowa wtyczka zaprojektowana z myślą o trudno dostępnych miejscach;
- uchwyt do zawieszenia na ścianie;
- zwiększona ochrona przed dotykiem i włożeniem czegoś do gniazdka, aby uniknąć przypadkowego kontaktu – głównie z myślą o dzieciach.
- szerokie odstępy pomiędzy gniazdami, by nie blokować możliwości wpięcia kolejnej wtyczki.
Trzeba w tym miejscu dodać, że producent Hama oferuje ubezpieczenie do 500000 euro na szkody osobowe i materialne w ramach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za produkt. Warunkiem jest prawidłowe użytkowanie listew (przestrzeganie właściwych wskazówek bezpieczeństwa) i przedstawienie dowodu, że szkody są skutkiem niespełnienia opisanej funkcji ochronnej. W praktyce przekłada się na uwzględnienie danych technicznych, podanych na tabliczce znamionowej i w instrukcji obsługi.