piątek, 22 listopada

Jak informuje serwis 9to5Mac powołując się również na źródła szwedzkiej strony MacPro, Apple planuje uruchomić w przyszłym tygodniu usługę Apple Pay w Szwecji, Danii, Finlandii i w Polsce. Witryna twierdzi, że pierwszym partnerem finansowym Apple Pay w Szwecji będzie bank Nordea, a obie firmy wspólnie ogłoszą wspólny mobilny portfel 24 października.

Jak informuje 9to5mac pierwszym bankiem w Polsce, który testuje usługę Apple Pay jest PKO BP. Możliwe jest jednak, że usługa jest również testowana przez inne banki. Jak podsumowuje to sam serwis, wygląda to na wielką ekspansję usługi w Europie.

Podczas ogłaszania swoich wyników finansowych w lipcu, firma Apple potwierdziła, że do końca 2017 roku Apple Pay rozszerzyć swoje usługi do Finlandii, Danii, Szwecji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak dotąd usługa płatności mobilnych nie pojawiła się jeszcze w żadnym z tych krajów.

W raporcie nie ma źródła ani dodatkowych informacji, ale strona mówi, że usłyszała spójne doniesienia o tym uruchomieniu.

Szwecja jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów pod względem płatności mobilnych. Badanie Statista wykazało, że ponad trzy czwarte populacji używało aplikacji mobilnych w zeszłym roku.

Szwecja została również opisana jako jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie jeśli chodzi o transakcje bezgotówkowe. Tylko 20% wszystkich transakcji odbywa się za gotówkę, a ponad połowa oddziałów banków w kraju nie obsługuje gotówki lub akceptuje płatności gotówkowych na konto.

W Polsce w ciągu ostatnich kilku lat również bardzo rozwinął się system płatności zbliżeniowych. Ponad 66% procent użytkowników posiadających karty zbliżeniowe korzysta z takiej formy płatności. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród osób młodszych, z wyższym wykształceniem. I to nie dziwi. Warto jednak podkreślić, że największy wzrost odsetka osób często korzystających z płatności zbliżeniowych na przestrzeni ostatnich kilku lat odnotowuje się w grupie Polaków w wieku 55 – 64 lata, co jest wynikiem mniej oczywistym niż akceptacja tego rozwiązania wśród osób najmłodszych.

W ciągu ostatnich 7 lat wzrosła w Polsce częstotliwość wykorzystywania karty do płatności (z 54% w 2009 r., przez 64% w 2013 r., do 74% w 2016 r.), a zmalała operowania gotówką wybieraną z bankomatu (z 73% w 2009 i 2013 r. do 64% w 2016 r.).

Przesłanki o zbliżaniu się usługi Apple Pay w Polsce można również dostrzec na oficjalnej stronie wsparcia technicznego firmy Apple. Na początku października pojawiło się kilka polskojęzycznych dokumentów opisujących m.in zasadę działania Apple Pay w zakupach internetowych, używanie aplikacji Wallet na iPhone’ie i nie tylko. Jeśli informacja ta okaże się prawdziwa, to będzie to najlepsze zakończenie tego roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rumble
7 lat temu

Jeszcze tylko Siri mówiąca w języku Polskim poproszę ?

Marco
7 lat temu

Wow. To będzie najlepsze zakończenie roku, rzeczywiście. Czekamy całą rodziną…

wpDiscuz
2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
Exit mobile version