sobota, 23 listopada

Apple i Google usunęły aplikację Aleksieja Nawalnego – uwięzionego krytyka Kremla – ze swoich sklepów w Rosji. Warto zauważyć, że ten ruch miał miejsce na kilka godzin przed rozpoczęciem wyborów prezydenckich w kraju.

W raporcie agencji Reuters zauważono, że rządząca partia Władimira Putina Jedna Rosja ma ponownie wygrać po trzydniowym głosowaniu, pomimo spadku poparcia.

Organizacja Nawalnego stworzyła projekt inteligentnego głosowania, który promuje kandydatów, którzy mogą pokonać partię rządzącą. Na pomysł wpadł w 2018 roku, a później organizacja wdrożyła aplikację, która miała wypromować ponad 1300 kandydatów na różnych poziomach.

W odpowiedzi na tą formę kampanii zarówno Kreml, jak i moskiewski sąd określiły jego organizację jako „ekstremistyczną”. W ciągu ostatnich kilku tygodni rząd rosyjski naciskał na Google i Apple, aby usunęły aplikację. W czwartek szefowie obu firm zostali zaproszeni do wyższej izby parlamentu na spotkanie. Wcześniej zarówno Google, jak i Apple były zagrożone grzywnami przez rosyjski rząd.

Po usunięciu aplikacji Ivan Zhandov, jeden z najbliższych sojuszników Nawalnego, zamieścił na Twitterze zrzut ekranu z odpowiedzią Apple na organizację powołującą się na etykietę ekstremistów. Dodał, że zarówno „Apple [i] Google popełniają duży błąd”. Możecie kliknąć poniższy tweet i dotknąć „przetłumacz tweet”, aby przeczytać go w języku polskim.

Zhandov umieścił również film na YouTube, apelując do zwolenników, aby misja taktycznego głosowania zakończyła się sukcesem.

Kreml usilnie stara się kontrolować narrację wokół wyborów. Na początku tego miesiąca zakazał popularnych aplikacji VPN, takich jak NordVPN i Express VPN, aby zablokować dostęp do niektórych treści dostępnych tylko poza Rosją. Według oświadczenia rosyjskiego regulatora komunikacji Roskomnadzor, aplikacje te zostały zakazane za umożliwienie „dostępu do zabronionych informacji i zasobów”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
0
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
Exit mobile version