Dziś swoją oficjalną premierę ma Opera One, nowa wersja przeglądarki Opera, która może pochwalić się natywną integracją ze sztuczną inteligencją, funkcją wyróżniającą ją wśród swoich rywali.
Opera One wprowadza również Arię, „pierwszą prawdziwie natywną sztuczną inteligencję przeglądarki”. Aria może być wywoływana za pomocą wiersza poleceń, a także z paska bocznego przeglądarki i wykorzystuje technologię GPT OpenAI do optymalizacji wyszukiwania w Internecie.
Użytkownicy Opery One na Macu mogą używać skrótu klawiaturowego Command-/, aby wyświetlić nakładkę i wchodzić w interakcje z Arią. Za każdym razem, gdy przychodzi im do głowy pytanie, mogą użyć wiersza poleceń, aby zadać Arii pytanie i albo natychmiast wejść w interakcję z odpowiedzią sztucznej inteligencji przeglądarki na pasku bocznym, albo wrócić do przeglądania. Opera One obejmuje również dostęp do ChatGPT na pasku bocznym przeglądarki. Oczywiście jest dostępny język polski.
W setnej wersji Opery pojawia się również nowa funkcja Wyspy kart, która ma na celu zmianę sposobu, w jaki użytkownicy odnoszą się do kart przeglądarki. Wyspy kart łączą powiązane karty w oparciu o kontekst, a użytkownicy mogą przenosić karty, zwijać wyspy, aby je zmniejszyć i wracać do nich później, lub zapisywać je w zakładkach lub tablicach korkowych.
Ponadto Opera One ma również nowy, modułową konstrukcję, która według twórców jest „gotowa na generatywną przyszłość opartą na sztucznej inteligencji”, umożliwiając przeglądarce dynamiczne dostosowywanie się do potrzeb użytkowników poprzez przeniesienie tylko kluczowych funkcji na pierwszy plan. Pod maską znajduje się również nowy wielowątkowy kompozytor, którego celem jest zapewnienie szybszej i płynniejszej warstwy interfejsu użytkownika.
Opera One jest już dostępna bezpłatnie na stronie internetowej firmy, która zawiera łącza do pobierania dla wersji macOS, Windows i Linux.